poniedziałek, 15 sierpnia 2016

KRAKÓW: ruszyła modernizacja magistrali E-30 na zachód od miasta - zamykają wiadukt w Zabierzowie

Stało się. Zapowiadany na sierpień początek prac przy modernizacji trasy kolejowej, stanowiącej magistralę E-30 z krakowskich Mydlnik do Trzebini, rozpoczyna się. Jeszcze nie ma w tej sprawie doniesień kolejowych, które zapewne przyniesie koniec miesiąca. Na początek poważne zmiany dotkną Zabierzów.

Od wtorku, 16 sierpnia, zamknięty zostanie wiadukt w ciągu ulicy Kolejowej, łączącej centrum miejscowości z rejonem Młyna i Bolechowicami. Przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu tą trasą. Z tego też powodu zmieni się trasa linii podmiejskiej 248, kursującej z Krakowa do miejscowości Zelków. Autobusy tej linii kursować będą na odcinku Bronowice Małe – Leroy Merlin bez zmian, następnie w prawo w ulicę Kasztanową w Modlniczce i dalej przez Brzezie do przystanku „Bolechowice Zielona”, następnie w lewo do przystanku „Zabierzów Młyn”, gdzie linia nawróci i skieruje się po swojej trasie do Zelkowa. Zmieni się też rozkład jazdy. Kurs szkolny z Bolechowic do Zabierzowa Gimnazjum zostanie skrócony do przystanku „Zabierzów Młyn”. Kurs nie będzie obsługiwał przystanków: Zabierzów PKP i Zabierzów Gimnazjum.

Kursy linii aglomeracyjnej 248 obsługujące przystanek Kraków Business Park będą realizowane przez linię aglomeracyjną 238, na której także zmieni się rozkład. Uruchomione zostaną dla niej dodatkowe kursy w następujących godzinach:

  • z Bronowic Małych: 7:40, 8:45, 17:13;
  • z Młynki Pętli: 8:21, 9:21, 18:02.   

Dodatkowo kurs z Bronowic Małych przesunięty zostanie z 16:49 na 16:36, a analogiczny kurs z Młynki Pętli z 17:36 na 17:26. Ponadto urealnienie czasów przejazdu spowoduje korekty godzin odjazdów z poszczególnych przystanków na całej trasie.

Zabierzów czekają poważne utrudnienia. Będzie tłoczniej, ze względu na odcięcie ważnego traktu, będzie też mniej autobusów aglomeracyjnych w centrum. Niebawem zapewne pojawią się też problemy z kursowaniem pociągów.

Przypomnę, że w ramach modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły kursować nawet 160 km/h. Znikną wszystkie mniejsze przejazdy kolejowe, poza tymi, dla których nie ma możliwości wyznaczenia alternatywy. Stacja w Zabierzowie zyska dodatkowy, jednokrawędziowy peron, a ze stacji w Rudawie uczyniony zostanie przystanek. Będą ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i pełne udogodnienia dla podróżnych w postaci przejść podziemnych czy pochylni. Deklarowany przez PKP PLK termin realizacji wszystkich zadań to listopad 2017 roku.

To właśnie ten wiadukt w Zabierzowie od wtorku będzie zamknięty - zastąpi go nowy (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane