poniedziałek, 22 sierpnia 2016

KRAKÓW: wreszcie przetarg na nowe tramwaje dla MPK!

Emocje w końcu opadły, a spodziewany od wielu tygodni przetarg na nowe tramwaje dla krakowskiego MPK stał się faktem. Przewoźnik zwlekał z nim ze względu na nowelizację ustawy Prawo o Zamówieniach Publicznych.

MPK ogłosiło przetarg ramowy na dostawę nie więcej niż 50 tramwajów przegubowych od długości od 32 do 35 metrów. Cena o wyborze zdecyduje tylko w 40%. Co ciekawe, tramwaje mają mieć możliwość jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej na dystansie co najmniej 3 kilometrów. Pierwsze zamówienie obejmie 36 sztuk. Wykonawca zamówienia będzie musiał zapewnić wyposażenie i narzędzia specjalne. Przewoźnik chce uzyskać dofinansowanie unijne dla projektu, co będzie determinować zapewne wypełnianie umowy ramowej. Zgodnie ze specyfikacją, poza wspomnianą zdolnością jazdy bez zasilania, pojazdy mają posiadać co najmniej 60% niskiej podłogi.

Chętni mają możliwość składania ofert do 10 października. Decydujące będą kwestie techniczne, których wagę określono na 50%. Druga w kolejności jest cena, której waga wynosi 40%. Pozostałe parametry podlegające ocenie: gwarancja na każdy tramwaj ponad 36 miesięcy (2%), podatność do przemieszczenia się elementów ramy wózka (2%), szerokość światła otwartych drzwi dwuskrzydłowych (2%), ukształtowanie ściany czołowej dla podniesienia bezpieczeństwa przechodniów (2%) oraz koszt eksploatacji (2%).

Nie wiadomo, kto złoży oferty w przetargu. Spodziewam się, że o kontrakt powalczy zarówno Pesa, jak i Solaris. Udział Bombardiera nie jest też wykluczony.

fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane