środa, 24 sierpnia 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 158: Halberstadt, linia 1

Dawno nie było w Nocnej Szynie tramwajów. Czas to nadrobić, do tego z należytą atencją. Zapraszam wobec tego do Halberstadt, niewielkiego miasta w Saksonii-Anhalt, gdzie historia elektrycznego tramwaju zaczęła się 2 maja 1903 roku.

Halberstadt to miasto liczące około 42 tysięcy mieszkańców. Jest o tyle ciekawe, że, poza prowincjonalną architekturą obfitującą w pruski mur, posiada jedną z najmniejszych sieci tramwajowych nie tylko w Saksonii, ale i w całych Niemczech. W Halberstadt kursują bowiem tylko dwie linie tramwajowe, którymi podróż trwa kilkanaście minut. Generalnie reguła jest taka, że linie 1 i 2 wymieniają się pod Dworcem Głównym w Halberstadt numerami i kontynuują podróż do innej końcówki. Do pętli Klus linia 2 zajeżdża kieszeniowo. Sieć jest oczywiście wąskotorowa, o rozstawie 1000 mm.

Linia 1, którą dziś będziemy podróżować, zaczynała od trasy okrężnej z dworca przez Fischmarkt, Grudenberg i Westendorf z powrotem do dworca. Obecnie jej trasa przebiega od Hauptbahnhof przez Fischmarkt i Zuckerfabrik do krańca Friedhof, zakończonego trójkątem manewrowym. Linia kursuje w dni powszednie i w soboty, wykonując kursy co 30 minut, a w dni robocze między 7 a 18 co kwadrans. Tramwaje kursują zaledwie do około 20, a w soboty do 19. Na linii spotkać można właściwie tylko nowe, częściowo niskopodłogowe tramwaje Leoliner, których w mieście jest 5 sztuk. Tramwaje te znają zapewne Ci, którzy odwiedzali w ostatnich latach Lipsk.fot. Robert Schwandl (urbanrail.net)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane