niedziela, 28 sierpnia 2016

RZESZÓW: wracają pociągi na trasie Przemyśl - Medyka

Tego chyba nikt się nie spodziewał! Po 13 latach przerwy na linii kolejowej 91 między Przemyślem a Medyką znów kursować zaczną pociągi regionalne.

Na tej niespełna 13-kilometrowej trasie pociągi osobowe kursowały bodajże do roku 2002, po drodze zatrzymując się na przystanku Hurko. Teraz uruchomione zostaną 3 pary połączeń, które po drodze zatrzymają się na stacjach: Hurko, Medyka Towarowa i Medyka Rozrządowa. Pociągi z Medyki do Przemyśla będą odjeżdżały trzy razy dziennie, o 7:00, 14:25 i 16:25, zatrzymując się po drodze na przystankach: Medyka Rozrządowa, Medyka Towarowa i Hurko. W drogę powrotną pociągi będą wyjeżdżały o 6:25, 13:50 i 15:50. Podróż trwać będzie zaledwie kwadrans, a atrakcyjna cena biletu wynosząca tylko 1,90 złotego zachęci nie tylko mieszkańców dojeżdżających do pracy i szkoły, ale też turystów, dla których pociągi REGIO staną się najtańszą alternatywą przy wypadach na Ukrainę. Na razie połączenie realizowane będzie tylko w dni robocze.

Ze względu na to, że stacja w Medyce położona jest w pobliżu terminala przejścia granicznego z Ukrainą, w pociągach z pewnością zaroi się od chętnych na wypad chociażby do Lwowa. Z czasem zapewne wprowadzone zostaną połączenia także w weekendy, być może aż z Rzeszowa.
Z możliwości pieszego przekroczenia granicy chętnie korzystają turyści oraz Ukraińcy, wybierający się do Polski. Aby dojechać do Lwowa, wystarczy bowiem dotrzeć pociągiem do Medyki, przejeść przez przejście graniczne, a następnie kontynuować podróż busem lub pociągiem podmiejskim. Przystanek kolejowy i dworzec autobusowy znajdują się w położonej tuż za granicą wsi Szeginie. To najtańszy sposób dojazdu do Lwowa i innych miejscowości na Ukrainie.

Pociągi uruchomione zostaną na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Samorząd także będzie je finansował.

Już w czwartek na peronach Przemyśla Głównego zobaczymy także składy do Medyki!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane