czwartek, 4 sierpnia 2016

Stacje kolejowe Polski - Augustów

Stacja kolejowa Augustów jest, jak na natężenie ruchu, ogromna. Znajdziemy ją w otoczeniu zieleni na 68. kilometrze linii kolejowej 40 z Sokółki do Suwałk. Linią kolejową uruchomiono w roku 1899 i prawdopodobnie także wtedy otwarto stację kolejową w Augustowie.

Dworzec posiada 3 perony, oferujące 5 krawędzi do odprawy pociągów. Zatrzymuje się tam kilka pociągów REGIO dziennie oraz codzienny TLK Hańcza, kursujący w relacji Kraków – Suwałki – Kraków. Do połowy roku 2014 kasa biletowa była czynna w godzinach odjazdów pociągów – obecnie pozostaje zamknięta. W roku 2008 zmieniono na stacji semafory z kształtowych na świetlne. Budynek dworca, choć nie jest pierwszej młodości, prezentuje się dość dobrze. Jest to zresztą jeden z zabytkowych obiektów na tej trasie, zbudowany w carskim stylu. W środku piece kaflowe, kamienne płyty na ścianach…

Nad stacją przechodzi kładka, ale nie stanowi ona komunikacji między peronami. Ta odbywa się w poziomie szyn. Perony w Augustowie są zresztą zbudowane w sposób, jaki ja nazywam stylem Warszawy Śródmieście – jeden tor i dwie przyległe do niego krawędzie peronowe.

Dworzec w Augustowie (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane