czwartek, 25 sierpnia 2016

Stacje kolejowe Polski - Kępno

W Polsce istnieją dwa unikatowe dworce krzyżowe, ulokowane na dwóch poziomach. Jeden z nich, opisywany kilka tygodni temu, znajduje się w Kostrzynie nad Odrą, drugi zaś w Kępnie.

Kępiński dworzec otwarty został w marcu 1872 roku, po przedłużeniu tutaj linii kolejowej 181 z Oleśnicy (odcinek z Sycowa). Wkrótce, po w grudniu 1875 roku otwarto z kolei linię 272 z Kluczborka do Poznania przez Kępno właśnie. Linia ta poprowadzona jest na dolnym poziomie dworca, natomiast linia Oleśnica – Herby Nowe przebiega przez poziom górny (linia czynna od Kępna do Herbów), jednakże trasą tą kursują wyłącznie pojedyncze pociągi dalekobieżne.

Poziom dolny stacji składa się trzech peronów. Na poziomie górnym są perony dwa (3 i 4). Komunikację między peronami zapewniają klatki schodowe, łączące bezpośrednio perony dolne z górnymi. Na górnym poziomie perony posiadają po jednej krawędzi, przy czym są one ułożone asymetrycznie względem siebie. Na dolnej części stacji używane pozostają perony 1 i 2, z czego ten drugi ma dwie krawędzie (peron wyspowy), natomiast peron 1 przylega do okazałego budynku dworca. Po zamknięciu linii kolejowych do Oleśnicy i Namysłowa dodatkowy peron na dolnym poziomie przestał funkcjonować.

Budynek dworca to okazała, dwukondygnacyjna budowla ceglana, wyremontowana w ostatnim czasie gruntownie. Znajduje się w południowo-zachodnim narożu zespołu torowego. Jest to budynek na planie odwróconej litery L, w przewiązaniu spięty okrągłą wieżą na planie ośmiokąta foremnego.

fot. Alles Cool

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane