czwartek, 11 sierpnia 2016

Stacje kolejowe Polski - Kłodzko Główne

Przepiękny jest główny dworzec kolejowy w Kłodzku! Nikt nie może temu zaprzeczyć. Stacja duża, choć tracąca na znaczeniu. To tu spotykają się dwie linie kolejowe: 276 z Wrocławia do Międzylesia oraz 286 z Wałbrzycha przez Nową Rudę.

Stację uruchomiono uroczyście 21 września 1874 jako Glatz Hauptbahnhof. Pod taką nazwą funkcjonowała do roku 1945, kiedy to zmieniono ją na Kładzko. Nazwa Kłodzko funkcjonuje od września 1946 roku, a w roku 1948 dodano doń człon Główne. Stacja posiada 4 perony z 6 krawędziami. Choć dziś stanowi bardziej dworzec towarowy, ciągle odprawia pociągi regionalne PR i Kolei Dolnośląskich w kierunku Wrocławia, Wałbrzycha oraz Międzylesia (połączenia także do Czech: Lichkov i Pardubice), a ostatnio ponownie do Kudowy-Zdroju.

Stacji ton nadaje okazały, dwukondygnacyjny budynek dworcowy, wzniesiony z cegły w duchu lekko klasycystycznym. Znajduje się on na końcu ulicy Dworcowej, w przestrzeni pomiędzy torami obu wspomnianych linii kolejowych. Wyróżniają go szczytowe portyki, nadające mu wygląd rzymskiej budowli. Do zasadniczej części budynku dołożone zostały parterowe dobudówki, a oprócz tego po stronie północnej wznosi się, przyłączony do reszty, budynek służbowy posiadający także 2 kondygnacje. Całość zachowana jest w stylistycznej spójności ze sobą. Na terenie dworca znajdują się dwie wieże ciśnień.

Peron 1 zasadzony jest długą i masywną wiatą o konstrukcji stalowej, przekrytej drewnianym dachem ze stożkowymi świetlikami. Całość szpeci niestety paskudna, żelazna kładka nad torami, której masywność kłóci się z ogólnym wyglądem stacji. Budynek dworca wyremontowano za prawie 4 miliony złotych w latach 2012-2013. Perony 1, 2 i 3 znajdują się po stronie wschodniej, na linii 276. Peron 4 z kolei leży po drugiej stronie, w ciągu linii kolejowej 286.

Dworzec Kłodzko Główne (Google Maps)

Perony stacji Kłodzko Główne od strony południowej (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane