wtorek, 23 sierpnia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 88: Koronowo

Koronowo to spore, jak na północną Polskę, miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Liczebność jego przekracza 10 tysięcy mieszkańców. W tym Koronowie też kiedyś widywane były pociągi osobowe…

Historia kolei w tym mieście sięga początków XX wieku. 3 listopada 1909 roku uruchomiono niespełna 22-kilometrowy odcinek linii kolejowej 241 do węzłowej stacji Pruszcz-Bagienica. Do roku 1992, na tej niezelektryfikowanej, jednotorowej trasie prowadzono ruch pociągów. Oficjalna data zamknięcia linii dla ruchu pasażerskiego to 23 maja 1993. Według ostatniego SRJP odprawiano dwie pary relacji Tuchola – Koronowo oraz jedną skróconą do Pruszcza-Bagienicy. Jeszcze w kolejnym roku prowadzono ruch pociągów, dzięki staraniom lokalnych samorządów. Składy te nie były jednak ujęte w rozkładzie PKP.

Stacja w Koronowie, położona dość dogodnie nieopodal centrum, składa się z jednego peronu jednokrawędziowego. Oczywiście istniało kilka torów dodatkowych, w tym do elewatora zbożowego czy ciepłowni. Budynek dworcowy to prawdziwa perła architektoniczna. Zabudowa typowo pruska, z wyraźnym, strzelistym dachem. W budynku dworca mieści się obecnie Muzeum Kolejowe, prowadzone od sierpnia 2012 roku przez Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina”, a wcześniej przez miłośnika kolei i dzierżawcę stacji, Rafała Wąsowicza. Przyległy do budynku magazyn kolejowy przerobiono na magazyn pasz. Od 25 czerwca 2012 stacja, wraz z wszystkimi zabudowaniami, a także cała linia kolejowa 241 do Tucholi, figurują w ewidencji zabytków. W ubiegłym roku miłośnicy kolei przystąpili do stopniowego remontu stacji, co uzgodniono z konserwatorem zabytków.

(Google Maps)

2 komentarze :

  1. Autor nie wspomniał o wąskotorówce, która kursowała między Koronowem a Bydgoszczą, od 1895 roku... Więcej o tym między innymi w Koronowskich Kurjerach Kolejowych wydawanych przez Stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zdradzajmy wszystkiego! Zapewniam, że na koleje wąskotorowe przyjdzie czas... w swoim czasie :)

      Usuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane