poniedziałek, 1 sierpnia 2016

TRÓJMIASTO: rozwój trolejbusów w Gdyni trwa - będzie trasa na osiedle Fikakowo

W Gdyni powstanie kolejny fragment sieci trolejbusowej. Ten niszowy w Polsce środek transportu przeżywa renesans w tych miastach, w których jeszcze się zachował. Trasy rozbudowuje i modernizuje Lublin, Nowa trakcja zawisła niedawno w Tychach. Podobnie Gdynia systematycznie rozwija swoje „autobusy na szelkach”. Po dzielnicy Dąbrowa przyszedł czas na osiedle Fikakowo. i

Umowa na budowę pętli trolejbusowej na Fikakowie zostanie podpisana najprawdopodobniej już w tym tygodniu. Prace wykona Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A., która zwyciężyła w postępowaniu przetargowym. Planowany termin ich zakończenia to 15 listopada tego roku.

Przy pozytywnym obrocie spraw, jeżeli w miarę sprawnie uda się wykonać przyłącza energetyczne i zakończyć odbiory, trolejbusy już wiosną mogą zacząć jeździć do nowej pętli. Oczywiście kompletna sieć trakcyjna nie musi być warunkiem. Wszakże w Gdyni są już trolejbusy mogące jeździć na baterie, i najpewniej trafią one na Fikakowo, a w perspektywie także na Demptowo. W planach jest także połączenie z Ergo Areną i gdańskim Jelitkowem. W dalszej kolejności obsługę pojazdami elektrycznymi przewiduje się na obszarze Gdyni-Zachód.

Gdyńska komunikacja trolejbusowa już niedługo może otrzymać kolejny ważny impuls do rozwoju. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Gdynia zamierza ubiegać się o dofinansowanie zakupu m.in. 30 pojazdów elektrycznych oraz 21 baterii akumulatorowych do trolejbusów. Powinny pojawić się one na ulicach gdyńskich jeszcze w 2018 roku.

fot. PKT Gdynia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane