środa, 24 sierpnia 2016

UTK będzie walczyć z sygnałem zastępczym

Jak informuje Rynek Kolejowy, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na sieci PKP PLK odnotowano wzrost średniej długości okresu stosowania sygnałów zastępczych o ponad 80%. To dane UTK, który zapowiedział bezwzględną walkę z nadużywaniem tego, bądź co bądź, awaryjnego sygnału świetlnego. Na początku sierpnia w 12 lokalizacjach ruch pociągów prowadzony był na sygnał zastępczy dłużej niż 60 dni, a w skrajnym przypadku, na stacji Bydgoszcz Emilianowo, przekroczył jeden rok.

PKP PLK musi się teraz gęsto tłumaczyć ze swojego niedbalstwa i olewactwa. A Urząd Transportu Kolejowego będzie prowadzić intensywne kontrole. Niewykluczone są także kary. Przypomnę, że sygnał zastępczy to ostateczna ostateczność, z założenia przeznaczona na sytuacje, gdy z jakiegoś powodu nie można podać właściwego sygnału na semaforze. Przy czym jeśli awaria sterowania trwa rok, to chyba nie może być mowy o sytuacji nadzwyczajnej.

Podczas podawania sygnału zastępczego całe bezpieczeństwo ruchu spoczywać zaczyna na barkach pracowników kolejowych, a więc ludzi! Ludzie popełniają błędy. Wielokrotnie doprowadziło to już do niejednej tragedii. Pociągi w Starzynach i Sprowie wyjechały sobie na spotkanie właśnie na sygnał zastępczy...

(Youtube)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane