poniedziałek, 29 sierpnia 2016

WROCŁAW: coraz bliżej odbudowy linii 285 na trasie Świdnica - Jedlina Zdrój

Jak donosi Radio Wrocław, ruszają przygotowania do odbudowy linii kolejowej 285 na 22-kilometrowym odcinku między Świdnicą a Jedliną Zdrojem. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 100 milionów złotych. Na razie trwają prace przygotowawcze. Ruch pociągów pasażerskich na tym odcinku wstrzymano w roku 1992, czyli prawie 25 lat temu.

Przed dwoma laty linia została przeznaczona do rozbiórki, jednak po protestach samorządowców oraz Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego od tego pomysłu odstąpiono. Odcinek poddawany rewitalizacji jest kluczowy dla ruchu turystycznego w Świdnicy, Walimiu czy Jedlinie Zdroju. Trwają prace nad przygotowaniem studium wykonalności. PKP PLK podaje, że projektowanie i prace budowlane mogą ruszyć w lipcu 2018 roku. Koniec przebudowy póki co datowany jest na rok 2020. Na realizację inwestycji 33 miliony złotych przeznaczą PKP PLK, natomiast 74 miliony przekazane zostaną w ramach ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Do pełni szczęścia brakować będzie jeszcze realizacji prac między Wrocławiem a Świdnicą przez Sobótkę. Przypomnijmy, że do zrobienia jest również odcinek Wrocław Główny – Świdnica Kraszowice. Realizacja ta ma kosztować około 100 milionów złotych, a środki będą pochodzić z projektów RPP. Ponowne uruchomienie tej linii miałoby nie tylko znaczenie turystyczne, ale też lokalne - zapewni bowiem połączenie kolejowe z intensywnie rozwijającymi się mieszkaniowo miejscowościami na południe od Wrocławia, jak Bielany Wrocławskie czy Kobierzyce.

fot. Radio Wrocław

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane