poniedziałek, 26 września 2016

"Katastrofy komunikacyjne w Polsce" Odcinek 45: wypadek na przejeździe pod Bytomiem Odrzańskim

Wśród drogowych katastrof w Polsce jedną z najpoważniejszych była ta, do której doszło w dniu 4 czerwca 1988 roku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Drogomilu, niedaleko Bytomia Odrzańskiego, na linii kolejowej 273. Tego dnia ciężarówka wojskowa Star 266, wpadła pod pociąg. Ciężarówką jechali żołnierze, mający prowadzić prace przy rowach melioracyjnych w pobliżu. Poza kilkunastoma żołnierzami ciężarówką wieziono 8 kanistrów z benzyną do maszyn używanych przez żołnierzy...

Niestrzeżony przejazd kolejowy był słabo widoczny z drogi, zasłonięty przez krzewy i słupy trakcyjne. Najprawdopodobniej kierowca ciężarówki, który zginął w wypadku, zasugerował się przejechaniem przez przejazd poprzedniego pociągu i nie wziął pod uwagę możliwości jazdy kolejnego składu po torze przeciwnym, jako że linia kolejowa była dwutorowa. Możliwe też, że pociąg nie nadawał sygnałów dźwiękowych lub też te nadawane były normalnie, ale kierowca odczytał je niewłaściwie jako pochodzące z poprzedniego składu. Nie ma też pewności, czy swojego udziału w zdarzeniu nie miał marny stan techniczny pojazdu.

W wyniku zderzenia doszło do wybuchu benzyny wiezionej w kanistrach, a powstały pożar objął wrak ciężarówki i lokomotywę. Na miejscu zginęło 5 żołnierzy, a pozostałych 5 zmarło w szpitalach wskutek oparzeń. Na podstawie tych wydarzeń powstał nawet reportaż, nakręcony przez Studio Filmowe Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Po tej katastrofie, decyzją dyrektora generalnego PKP z dnia 21 lipca 1988 nakazano malowanie czół lokomotyw na żółto, co miało zapewnić poprawę widoczności nadjeżdżających pociągów na przejazdach. Zarządzenie to zostało oficjalnie uchylone 27 lutego 2002 roku, jednak już pod koniec lat 90. zaniechano jego stosowania ze względu na wprowadzony obowiązek całodziennej jazdy na światłach.

fot. Tomasz Gawałkiewicz (Encyklopedia Regionów - Lubuskie)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane