piątek, 9 września 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 44: Traunseebahn, Vorchdorf - Gmunden Seebahnhof (Austria)

W Austrii szynowych ciekawostek nie brakuje. Prym wiedzie miejscowość Gmunden, 13-tysięczne miasteczko uzdrowiskowo-wypoczynkowe w Górnej Austrii, wraz ze swoimi lokalnymi kolejkami wąskotorowymi, kursującymi do dziś. Jedną z nich jest tytułowa Traunseebahn.

Linię uruchomiono od razu jako elektryczną, początkowo na trasie Gmunden Traundorf (dworzec dawnej kolei konnej z Czeskich Budziejowic prze Linz do Gmunden) do stacji Vorchdorf-Eggenberg. Pierwszy kurs wykonano 21 marca 1912 roku. Od tego czasu trasa cały czas jest eksploatowana, choć nie bez zmian. Niebawem stację końcową w Gmunden uczyniono bliżej miasta, na końcowym Gmunden Seebahnhof. dokąd pociągi dojeżdżały do 2014 roku. 13 grudnia, po uruchomieniu połączenia z linią tramwajową, pociągi skierowano do przystanku Gmunden Klosterplatz. Seebahnhof w dotychczasowej lokalizacji przestał funkcjonować.

Linia ma w obecnym kształcie 14,69 km długości. Obsługą trasy zajmuje się przedsiębiorstwo Stern & Hafferl. Na trasie kursują obecnie składy Tramlink zakupione od Vossloh Kiepe w Walencji. Ich dostawy rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku. Składy kursują regularnie co 30-60 minut przez cały rok, a w stacji Vorchdorf skomunikowane są z kolejką do Lambach.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane