sobota, 17 września 2016

KRAKÓW: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa pod Wawelem

Wczoraj rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Także w Krakowie przygotowano szereg wydarzeń i zmian z nim związanych. Krakowianie z pewnością zauważą kilka, wprowadzonych eksperymentalnie, zmian w organizacji ruchu.

Do czwartku, 22 września, na ulicach dochodzących do Placu Nowego na Kazimierzu (ulice: Estery, Meiselsa, Nowa, Warszauera) oraz wokół samego placu samochodem mogą poruszać się tylko mieszkańcy i dostawcy. ZIKiT próbnie ograniczył też możliwość przejazdu ulicą Podzamcze (w stronę Straszewskiego), sprawdzając w ten sposób funkcjonowanie rozwiązania postulowanego przez mieszkańców. Jeśli okaże się, że wspomniane rozwiązania sprawdziły się, będą miały szansę wejść w życie w przyszłości. Na stałe.

W tych dniach ZIKiT rozpocznie realizację zaleceń Wojewody sprowadzających się do likwidacji miejsc postojowych, które wyznaczone są na chodnikach pozostawiając zbyt małą ilość miejsca dla pieszych. W pierwszej kolejności zmiany zostaną wprowadzone na odcinku Starowiślnej, od Berka Joselewicza do Dietla, na Krakowskiej od placu Wolnica do Dietla, a także na Dietla i części ulicy Stradomskiej. Wciąż jednak trwa tworzenie spisu ulic, na których należy ograniczyć ilość miejsc postojowych lub wręcz postoju zakazać całkowicie.

Na Rondzie Mogilskim, na okoliczność ETZT, działa specjalny Punkt Rowerowy, w którym można zrobić bezpłatny przegląd roweru i np. wyregulować hamulce i przerzutki. Stoisko czynne jest przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia,  w godzinach 14-18, z wyjątkiem niedzieli. Na koniec oczywiście Dzień Bez Samochodu, przypadający na czwartek, 22 września. W tym dniu wszyscy kierowcy mogą poruszać się Komunikacją Miejską w Krakowie za darmo, pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, koniecznie z aktualnymi badaniami technicznymi.  Na podstawie jednego dowodu może poruszać się tyle osób, na ile zarejestrowany jest dany samochód.

fot. ZIKiT

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane