środa, 28 września 2016

KRAKÓW: idzie zima - nowe zasady darmowej komunikacji smogowej

Nieubłaganie, wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Niektórzy już, zanęceni chwilowymi spadkami temperatury do kilku stopni w nocy, zaczęli przepalać swoje węglowe piece. Na tegoroczną zimę w mieście opracowano zmienione zasady wprowadzania darmowej komunikacji miejskiej z powodu smogu. Średnie stężenia pyłu PM10 będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia. Jeśli założony poziom będzie przekroczony, to darmowe przejazdy będą obowiązywać w dniu następnym. 

Nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: "długą" – 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne i "krótką" – 10/11-godzinną, obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Obie średnie będą obliczane niezależnie od siebie. Średnie stężenia będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia – pierwsza średnia od godz. 1:00 do 16:00, druga od 12:00 do 22:00. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów/m3, darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny. Zrezygnowano także z warunku, by na jednej ze stacji pomiarowych średnie stężenie wynosiło więcej niż 200 mikrogramów/m3. 

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17:15 (przekroczenie poziomu 150 przez "średnią długą") lub po 23:15 (w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 150 przez "średnią krótką"). Wiadomość zostanie opublikowana na stronie krakowskiego magistratu oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL w mediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV. Poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pojawi się też w programach regionalnej naziemnej telewizji cyfrowej oraz w postaci komunikatów w bezpłatnej aplikacji mobilnej (RSO).

Wprowadzone zmiany wejdą w życie najwcześniej w połowie października - wszystko w rękach Rady Miasta. Do tego czasu obowiązywać będą stare uzgodnienia, działające od 26 grudnia 2015 roku. 

fot. Radio Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane