sobota, 3 września 2016

KRAKÓW: przetarg na Trasę Łagiewnicką

W Krakowie rozpisano przetarg na zaprojektowanie i budowę Trasy Łagiewnickiej. Jednym z elementów zadania jest linia tramwajowa, która połączy Kurdwanów z Zakopiańską. Przetarg obejmuje zaprojektowanie i budowę tzw. III obwodnicy na odcinku od skrzyżowania z Grota-Roweckiego do skrzyżowania z Beskidzką i Halszki. Jednym z ważniejszych elementów zadania jest linia tramwajowa, która połączy Kurdwanów z ulicą Zakopiańską właśnie.

W ramach aktualizacji Programu Funkcjonalno-Użytkowego przyjęto, że główny ciąg będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Natomiast na odcinkach między węzłami, tam gdzie planowane jest poprowadzenie komunikacji autobusowej, wprowadzony będzie dodatkowy pas, przeznaczony wyłącznie dla transportu zbiorowego. Nie przewiduje się poprowadzenia ruchu autobusowego od Grota Roweckiego do Kobierzyńskiej, w tunelach pod Turowicza i Herberta i pod Zakopiańską. Tam jezdnie będą miały pod dwa pasy. Realizacja projektu ma być efektem współpracy pomiędzy spółką Trasa Łagiewnicka a Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), EBI i bankami komercyjnymi. Koszt realizacji całego zadania szacowany jest na 1,3 miliarda złotych. Już wcześniej spółka Trasa Łagiewnicka uzyskała zgodę Ministerstwa Rozwoju w zakresie zamiany beneficjenta środków unijnych na budowę linii tramwajowej od Witosa do Zakopiańskiej. Przygotowywany jest wniosek o dotację na ten cel. Zgodnie z planem, będzie złożony do końca tego roku.

Trasa Łagiewnicka wraz z Pychowicką i Zwierzyniecką jest jednym z integralnych elementów trzeciej obwodnicy Krakowa po zachodniej stronie miasta. To projekt kluczowy dla usprawnienia ruchu między dzielnicami Krakowa, w tym dla rozładowania korków na alejach Trzech Wieszczów i uspokojenia ruchu w dzielnicach Zwierzyniec i Krowodrza. Dopóki jednak nie powstanie tunel drogowy pod Kopcem Kościuszki, o jakimkolwiek usprawnieniu nie może być mowy.

fot. TVP Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane