środa, 7 września 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 160: Nordhausen, linia 1

O tramwajach w Nordhausen pisałem już nieco w marcu ubiegłego roku, przy okazji cyklu ciekawostkowego. Teraz czas, by znalazły swoje miejsce w Nocnej Szynie.

Tramwaje w niemieckim Nordhausen, 44-tysięcznym mieście w Turyngii, uruchomiono 25 sierpnia 1900, od razu jako elektryczne. Od początku aż do dziś kursują po wąskich torach o rozstawie 1000 mm. Pierwszy odcinek połączył Dworzec z Altentor. W tym czasie funkcjonowała tylko jedna linia, dzisiejsza "jedynka", obsługiwana wyłącznie taborem dwukierunkowym. Dopiero w roku 1981 przystąpiono do budowy trasy do Krankenhaus, obsługiwanej przez linię 1. Także wtedy powstała pętla do dworca w Nordhausen. Trasą tą do dziś kursuje linia 1 własnie.

"Jedynka" to najkrótsza linia tramwajowa w Nordhausen, i chyba jedna z najkrótszych na świecie. Kursuje w całości na dwutorowym odcinku o długości 3,2 kilometra. Na trasie Bahnhofsplatz - Krankenhaus ma w sumie 10 przystanków (licząc pętle), z częstotliwością 10 minut między 6:30 a 19:00. W pozostałych godzinach, a także w dni wolne, kursuje co pół godziny. Czas przejazdu wynosi całe 11 minut.
Ponadto Nordhausen charakteryzuje się tym, że tramwaje, wzorem dużych miast, kursują do późnych godzin wieczornych - ostatnie tramwaje odjeżdżają po 23. W roku 2000 rozpoczęły się w mieście dostawy tramwajów Siemens Combino, które obecnie stanowią wyłączny typ taboru tramwajowego.fot. Henk Obee (CC-BY SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane