środa, 21 września 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 162: tramwaje w Gmunden

Skoro już nie tak dawno w Kolnoszu odwiedziliśmy austriackie Gmunden, czas iść za ciosem i zająć się jedyną linią tramwajową w tym mieście.

Tramwaje w Gmunden uruchomiono 13 sierpnia 1894 od razu jako elektryczne, o szerokości toru 1000 mm. W czasie wojen tramwaje właściwie nie ucierpiały nie ucierpiały. Linia tramwajowa do 1975 miała długość 2,5 kilometra, jednak po likwidacji końcowego odcinka od Franz-Josef-Platz do Rathausplatz długość trasy wynosi dokładnie 2315 metrów. Obecnie trwają prace nad połączeniem rasy tramwaju i Traunseebahn, poprzez budowę 620-metrowego odcinka torowiska między Franz-Josef-Platz a Klosterplatz, przez rzekę Traun. Trasa tramwajowa łączy bulwary nad jeziorem Traun z dworcem kolejowym, położonym dużo wyżej. Jest to tym samym jedna z najbardziej stromych linii tramwajowych na świecie. Pomiędzy przystankami Gmundner Keramik a Rosenkranz znajduje się zajezdnia tramwajowa.

Jedyna kursująca w mieście linia tramwajowa oznaczona jest literą G. Na jej trasie znajduje się aż 7 przystanków:

  • Bahnhof Gmunden 
  • Gmundner Keramik
  • Rosenkranz
  • Tennisplatz
  • Kuferzeile
  • Bezirkshauptmannschaft
  • Franz-Josef-Platz
Linia kursuje co mniej więcej 30 minut (z dodatkowymi kursami w dni powszednie), z czasem przejazdu wynoszącym około 9 minut. Do obsługi wykorzystywane są trzy wagony: Lohner T4 nr 8 z 1961, Duewag T4 nr 9 z 1952 oraz Lohner T4 nr 10 z 1952 roku. Są także dwa wagony historyczne z 1898 i 1911 roku, oba wyprodukowane przez Grazer Waggonfabrik.


W 1989 powstało stowarzyszenie „Verein Pro Gmundner Straßenbahn” mającej na celu opiekę nad cała trasą, a także jej rozbudowę. Po połączeniu tramwaju z linią Traunseebahn możliwe będzie zwiększenie znaczenia linii tramwajowej ułatwienie przemieszczania się po tym niewielkim, urokliwym kurorcie.


fot. placeknow.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane