piątek, 2 września 2016

ŁÓDZKIE: zmiany w rozkładzie jazdy ŁKA od 4 września

Od 4 września Łódzka Kolej Aglomeracyjna dwukrotnie zwiększy liczbę pociągów kursujących pomiędzy Łodzią i Warszawą. W każdy dzień weekendu na trasie tej uruchomiane będą nie cztery, a osiem połączeń Spółki. Wraz z wprowadzeniem wrześniowego rozkładu jazdy znacznie rozbudowana zostanie również oferta pociągów ŁKA kursujących po województwie łódzkim. Przybędzie ich między innymi na trasach do Łowicza, Sieradza, Kutna i na terenie Łodzi.

Połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pomiędzy Łodzią a Warszawą cieszą się stale dużą popularnością. W trakcie weekendu z pociągów ŁKA korzysta od 2,5 do 3 tysięcy pasażerów. Składy kursujące z prędkością 160 km/h są najszybsze i pokonują w dni wolne trasę od 15 do ponad 30 minut szybciej niż pociągi innych przewoźników. Czas przejazdu z Łodzi Widzewa do Warszawy Centralnej to nawet 62 minuty. Dodatkowo ŁKA zapewnia najtańszą ofertę cenową. 

Pociągi ŁKA odjadą z Łodzi Kaliskiej o 6:30, 9:09, 15:07 i 17:05, a z Warszawy Wschodniej o 11:18, 13:13, 19:23 i 21:13. Pierwszy pociąg z Łodzi Kaliskiej o 6:30 będzie miał dogodne skomunikowania z pociągami ŁKA z Sieradza, Łowicza, Kutna i Zgierza. Wszystkie pociągi na stacji Warszawa Zachodnia będą skomunikowane z pociągami do i z lotniska Chopina, na dworcu Centralnym natomiast w zależności od kursu z pociągami m.in. do/z Olsztyna, Lublina i Białegostoku. Dla ceniących szybkość i komfort będzie istniała możliwość przejazdu z Gdańska Głównego do Łodzi w czasie 3 godziny 49 minut dzięki dogodnej przesiadce na pociąg z Warszawy Centralnej o godzinie 19:45.

Zwiększenie oferty pociągów na trasie Łódź - Warszawa na szczęście nie niesie za sobą ograniczenia liczby połączeń w województwie łódzkim. Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy od 4 września przybędzie pociągów Spółki kursujących w regionie. Przywrócone zostaną pociągi zawieszone na czas wakacyjnych remontów. Uruchomione zostaną nowe połączenia: 5 więcej na trasie do Sieradza, 5 dodatkowych do Łowicza, jedno do Kutna oraz 7 na trasie Łódź Widzew- Łódź Kaliska.

Na trasie do Sieradza uruchomione zostaną 33 pociągi. Ze względu na zakończenie prac remontowych w porze dziennej udało się zaplanować godziny odjazdów i przyjazdów zbliżonych do cyklicznych – przyjazdy do Łodzi około 20 i 50 minut po pełnej godzinie.

Zakończenie głównych prac modernizacyjnych i gwarancyjnych na odcinkach Koluszki – Częstochowa i w obrębie stacji Skierniewice pozwoli na przywrócenie do kursowania wszystkich pociągów, które ze względu na zakres prowadzonych prac nie mogły być uruchomione w okresie wakacyjnym zwłaszcza w godzinach porannych. Łącznie będzie kursowało 10 pociągów z Łodzi Widzewa do Koluszek i z powrotem, co w połączeniu z pociągami do Skierniewic i Warszawy zapewni 22 połączenia ŁKA pomiędzy Łodzią a Koluszkami.

W dni powszednie siatka połączeń na linii obwodowej przez Łódź Arturówek nie ulegnie zmianom i do dyspozycji podróżnych pozostanie 18 pociągów, natomiast w soboty, niedziele i święta 4 pociągi zapewniające dojazd i powrót z obszarów rekreacyjnych. Na stacji Łódź Widzew pociągi będą skomunikowane z połączeniami w kierunku Koluszek, Skierniewic i Warszawy, natomiast na stacji Zgierz pociągi będą skomunikowane z pociągami do i z Łowicza oraz Kutna.

Od 5 września w dni robocze uruchomiony zostanie nowy pociąg relacji Kutno – Łódź Widzew przez Łódź Kaliską, który zapewni dojazd w 75 minut do Łodzi na godzinę 6:00. Na stacji Łódź Kaliska pociąg będzie skomunikowany ze składem ŁKA do Sieradza i PKP Intercity do Warszawy Wschodniej, a na stacji Łódź Widzew z połączeniem ŁKA do Koluszek. Liczba połączeń na tej linii zwiększy się, więc do 21. Ze względu prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK
i związane z nimi całodobowe przerwy w ruchu na odcinkach jednotorowych Zgierz Kontrewers – Chociszew (5-8 września) i Chociszew – Ozorków (9-12 września) zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy tymi stacjami. Dodatkowo w dniach 16-23 września i 10-11 października ostatni dwa ostatnie pociągi z Łodzi i ostatni z Kutna będą miały zmieniony rozkład
z częściową komunikacją zastępczą. Będzie to spowodowane wieczorno – nocnymi naprawami torów na odcinku Zgierz – Zgierz Kontrewers (16-17 września), Ozorków – Łęczyca (19-20 września), Łęczyca – Witonia (21-23 września) oraz Witonia – Kutno (10-11 października). Pomimo utrudnień udało się w Kutnie zachować najważniejsze skomunikowania z pociągami regionalnymi
i dalekobieżnymi m.in. z Berlina, Szczecina i Poznania.

Oferta przewozowa między Łodzią a Łowiczem po przerwie wakacyjnej będzie optymalna i zakłada kursowanie 29 pociągów. Poranne pociągi będą miały również zapewnione kilkuminutowe skomunikowania w Zgierzu do Łodzi Widzewa przez Łódź Stoki, a w Łodzi Kaliskiej do Sieradza i Warszawy Wschodniej. W dniach 28-29 września ze względu na likwidację jednego z rozjazdów na stacji Stryków zaistnieje konieczność całodobowej przerwy w ruchu pociągów pomiędzy stacjami Stryków – Głowno. Odcinek ten będzie obsługiwany autobusową komunikacją zastępczą. Natomiast kursowanie w dniach 5-12 września pociągów PKP Intercity po linii łowickiej zamiast zamkniętej
w tym okresie częściowo linii kutnowskiej będzie przyczyną dodatkowych wariantów rozkładu jazdy dla pociągów z Łodzi Kaliskiej o godzinie 12:56 i z Łowicza o 14:25 i 18:49.

Ze względu na zmiany spowodowane pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe szczególną uwagę należy zwracać na rozkład jazdy pociągów kursujących do i z Kutna oraz Łowicza.

fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane