niedziela, 25 września 2016

POLSKA WSCHODNIA: PKP S.A. zmodernizuje mnóstwo dworców kolejowych!

PKP bardzo poważnie myśli o tym, by przeprowadzić modernizację aż 57 dworców kolejowych Wschodniej Polski. Ambitny plan, nie powiem, zważywszy, że PKP chce go zrealizować do końca 2023 roku. Oczywiście plan modernizacyjny nie zakłada tylko prac we wschodnich województwach - w sumie wytypowane zostały 464 stacje, które bezwzględnie należy wyremontować. Modernizacje obiektów dworcowych mają odbywać się w porozumieniu i ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami.

Pieniądze na te cele pochodzić będą nie tylko z budżetu, ale oczywiście także ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Przy okazji modernizacji wykorzystywane będą doświadczenia zebrane podczas budowy dworców systemowych, jak np. w Mławie, Nasielsku i Ciechanowie. Dworce takie są dużo bardziej funkcjonalne, bardziej efektywne energetycznie, wyposażone w zaawansowane technologie i przyjazne środowisku. 

57 dworców we wschodniej Polsce wytypowano w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim, czy czym aż 22 na samym tylko Podlasiu. Już w sierpniu ogłoszono 6 pierwszych przetargów. Dworce w Bielsku Podlaskim i Nidzicy są już w fazie samodzielnego projektowania, które realizuje PKP S.A. Dziesięć dworców z tej grupy zostanie zrealizowanych przy współudziale środków pomocowych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będą to dworce na następujących stacjach: Skarżysko-Kamienna, Siemiatycze, Czeremcha, Bielsk Podlaski, Białystok, Szczytno, Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Nidzica.

A Unia Europejska taka zła...

fot.: nidzica.wm.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane