czwartek, 22 września 2016

Stacje kolejowe Polski - Tuchów

Odwiedziny w Tuchowie przypadły na paskudny, sierpniowy dzień, który wyglądał niemal jak w połowie listopada. Docenić walory stacji jednak można było bez przeszkód.

Dworzec w Tuchowie to bodaj największy tego typu obiekt kolei tarnowsko-leluchowskiej między Tarnowem a Stróżami. Położony jest zresztą w centrum największego na trasie, bo prawie 7-tysięcznego Tuchowa. Uruchomiono ją 18 sierpnia 1876 roku, jako mijankę na jednotorowym szlaku. Pociągi elektryczne dotarły do Tuchowa końcem roku 1984, o zakończonej w ostatnich dniach listopada elektryfikacji.

Stacja składa się z trzech torów, z których dwa (tor 1 i 3) okalają pojedynczy, wyspowy peron. Jest jeden tor dodatkowy przelotowy, przez dłuższy czas zabezpieczony wykolejnicami. Budynek dworcowy, choć nieużywany w celach kolejowych, zachowany jest bardzo dobrze. Posiada parter i piętro, dwuspadowy dach i klockowaty wygląd. Od strony miasta na parterze znajduje się dom pogrzebowy, który swego czasu bulwersował mieszkańców miasta. Przy dworcu znajduje się rozległy parking.

Długi peron obsługuje zarówno pociągi lokalne Przewozów Regionalnych, jak i wszystkie składy uruchamiane przez PKP Intercity, stąd oferta przewozowa do najgorszych nie należy, choć mogłaby być o wiele lepsza.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane