czwartek, 1 września 2016

Stacje kolejowe Polski - Zawiercie

Dworzec kolejowy w Zawierciu to jedna z ważniejszych stacji kolejowych w województwie śląskim. Oznaczona jest kategorią B z roczną odprawą pasażerów w zakresie 1-2 miliony. Leży na linii kolejowej numer 1, czyli popularnej "wiedence".

Pierwszy pociąg przejechał przez Zawiercie 1 grudnia 1847 roku. Uruchomiono jednotorowy ruch z Częstochowy do Ząbkowic. W 1881 roku uruchomiono ruch dwutorowy z Koluszek do Ząbkowic. W 1890 roku otwarto stację i dworzec II klasy. Nowy dworzec powstał w latach 1910-13 z okazji trzechsetlecia panowania dynastii Romanowów. Budowlę do dziś służącą pasażerom oddano do użytku w roku 1914 roku. W latach 2009-2012.

Stacja Zawiercie posiada obecnie 3 perony: 1, 2 i 4. Peron 1 znajduje się przy budynku dworcowym, natomiast 2 to główny peron wyspowy z dwiema krawędziami. Z peronu 4 odprawiano dawniej pociągi w kierunku Tarnowskich Gór przez Pyrzowice, a w latach 1999-2003 ponownie wykorzystywano go do odprawy pociągów w głównych relacjach. Obecnie peron jest nieczynny. Peron 3, mimo planów, nigdy nie został wybudowany z powodu braków finansowych. Miał on służyć wyłącznie składom kursującym Centralną Magistralą Kolejową, które dziś odprawiane są na peronie 2. Czynne perony są wyremontowane.

Budynek dworca to typowa monumentalna budowla w stylu carskiej Rosji. Rozciągnięta wzdłuż peronu 1 charakteryzuje się jedną główną częścią z wejściem, wyższą od pozostałych, oraz dwiema dodatkowymi „nawami”. Wszystkie te trzy elementy wzniesiono na planie kwadratu, a łączą je przewiązki o tej samej wysokości. Budynek mieści kasy, poczekalnię, restaurację i szereg innych pomieszczeń kolejowych.

Perony w Zawierciu (fot. Grzegorz Koclęga, Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Dworzec w Zawierciu (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane