czwartek, 15 września 2016

ŚWINOUJŚCIE: miasto czeka na tunel

Dla mieszkańców sporego, zachodniopomorskiego Świnoujścia konieczność kursowania promem przez Świnę między dwiema częściami miasta jest co najmniej uciążliwa. Do końca roku ma się jednak rozstrzygnąć kwestia dofinansowania budowy tunelu ze środków Unii Europejskiej. Przetarg już trwa. GDDKiA weryfikuje teraz wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym, na których składanie termin minął końcem lipca. Wybrany w postępowaniu wykonawca będzie miał od 47 do 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie zezwoleń. Do terminu umownego nie są wliczane miesiące zimowe. Spośród 14 podmiotów, które zgłosiły się do pierwszego etapu wybrane zostanie maksymalnie 10, do których następnie wysłane zostaną zaproszenia do składania ofert cenowych.

Świnoujście ubiega się o dofinansowanie inwestycji w ramach ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych konkursu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Więcej w tej sprawie będzie wiadomo pod koniec roku, gdy konkurs znajdzie swój, miejmy nadzieję szczęśliwy dla Świnoujścia, finał. bez względu jednak na to budowa tunelu ma się rozpocząć pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku. Dotąd, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, podróż do Świnoujścia była jedną wielką katastrofą. Kierowcy wybierali drogę dookoła, przez Niemcy, która mimo wszystko była wygodniejsza.

Samo kursowanie promów kosztuje miasto ponad 30 milionów złotych rocznie. Utrzymanie tunelu będzie kilkakrotnie tańsze. Jego budowa doprowadzi do likwidacji jedynej czynnej przeprawy promowej w ciągu drogi krajowej w Polsce. Ułatwi także komunikację świnoujskiego portu, którego część leży właśnie na wyspie Uznam, do której dostać można się tylko promem. Jeśli dołożyć do tego wykonanie ostatniej części drogo S3 między Goleniowem a Świnoujściem, to mielibyśmy pełen sukces. Ta sprawa jednak istnieje tylko w sferze tzw. woli politycznej, i póki co nie ma żadnego pokrycia w dokumentacji.

fot. www.iswinoujscie.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane