wtorek, 20 września 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 92: Bobolice

Położone na Pojezierzu Bytowskim, niewielkie miasteczko Bobolice, także miało swój epizod kolejowy, oczywiście jeszcze zanim miasto to stało się częścią naszego kraju. Przechodziła przez nie bowiem linia kolejowa Grzmiąca - Korzybie o długości niemal 80 kilometrów.

Otwarcie linii następowało etapami. 1 listopada 1896 roku do użytku oddano odcinek Grzmiąca - Śliwno Bobolickie. 15 grudnia 1897 roku linię wydłużono do Bobolic, a 15 lipca 1903 roku otwarto odcinek z Bobolic do Polanowa. 1 listopada 1921 roku linię wydłużono z Polanowa do Korzybia. W 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej linia została zamknięta i rozebrana. Stacja w Bobolicach miała dwa perony. Jeden z nich przylegał do nieistniejącego już dziś budynku dworca, zburzonego przez bolszewików w roku 1945, drugi był wyspowy. Od początku nosiła nazwę Bublitz, dopiero na krótko przed zamknięciem przekształcono ją na Bobolice.

Linia ta to jednak nie jedyny element kolei w mieście. W Bobolicach działała także stacja kolejki wąskotorowej, prowadzącej tu aż z Koszalina przez Bonin i Rosnowo. Pociągi wąskotorowe docierały do Bobolic od 1 listopada 1905, kiedy to linię uruchomiono, do 2 czerwca 1984, czyli do zamknięcia dla ruchu odcinka Świelino - Bobolice Wąskotorowe. Dzięki temu, że nie upłynęło zbyt wiele czasu, budynek zachował się i wykorzystywany jest do innych celów. Stacja kolei wąskotorowej posiadała dwa perony wyspowe. Ruch prowadzony jest już tylko do Rosnowa.

W ostatnim rozkładzie kolei wąskotorowej była cała jedna para kursów: o 10:06 z Koszalina oraz o 12:41 z Bobolic. przejazd tej 46-kilometrowej trasy trwał aż dwie godziny. O ostatnim rozkładzie kolei normalnotorowej informacji niestety brak...

W tym miejscu były kiedyś tory kolejowe (Google Maps)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane