wtorek, 27 września 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 93: Gostyń

Duża stacja kolejowa w ponad 20-tysięcznym wielkopolskim Gostyniu umarła całkiem niedawno. Zacznijmy jednak u źródeł...

Jako pierwsza przez Gostyń uruchomiona została linia kolejowa 360 z Jarocina do Kąkolewa, o długości niespełna 59 kilometrów, zapewniająca połączenie Leszna z Jarocinem. Stało się to na początku października roku 1888. Ta niezelektryfikowana, jednotorowa linia cieszyła się najdłużej powodzeniem pasażerskim, ponieważ ruch na niej zawieszono dopiero z końcem marca 2004. Już we wrześniu pociągi Leszno - Jarocin wróciły na trasę, i w ilości 3 par (dodatkowe 2 na trasie Leszno - Gostyń) kursowały aż do zmiany rozkładu w grudniu 2011. Potem była jeszcze komunikacja zastępcza, ale krótko.

Drugą linią, jaka do Gostynia zawitała, była linia 366 relacji Miejska Górka - Kościan. W październiku roku 1900 uruchomiono przewozy osobowe na trasie Kościan - Gostyń, z kolei 4 lata później, 1 października 1904 pociągi osobowe kursowały już także na odcinku Gostyń - Miejska Górka, po uruchomieniu odcinka Gostyń - Gostkowo. Linię do Krobi (odcinek Krobia - Miejska Górka zamknięty wcześniej) wyrzucono z rozkładu z dniem 30 maja 1987, jednak do końca maja 1992 pociągi osobowe kursowały jeszcze między Gostyniem a Kościanem. Później, mimo rozmaitych prób i kombinacji, nigdy nie przywrócono ruchu na tej trasie, a obecnie jej spora część jest albo rozebrana, albo przynajmniej nieprzejezdna.

Dworzec, jako węzłowa stacja przelotowa, musiał spełniać szereg funkcji. Składał się więc z czterech peronów i funkcjonalnego budynku stacji, a także pełnego zaplecza w postaci chociażby lokomotywowni czy wieży wodnej. Budynek gostyńskiego dworca, podobny do obiektu na stacji kolejowej w Jarocinie, zbudowany jest z czerwonej cegły licowej jako piętrowy, przykryty wielopłaszczyznowym dachem. Wyraźnie rzuca się w oczy jego rozmiar względem wielkości miasta. Obiekty kolejowe są albo wynajęte, albo sprzedane, na dworcu był i fryzjer, i bar mleczny, a nawet sklep meblowy.

Budynek dworca w Gostyniu (fot, mag, fotopolska.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane