sobota, 10 września 2016

WROCŁAW: nowy most kolejowy na Nysie Łużyckiej coraz bliżej otwarcia

Trwa jeszcze budowa nowej kolejowej przeprawy między Dolnym Śląskiem a Niemcami. Już w grudniu na Nysie Łużyckiej uruchomiony zostanie całkiem nowy most, bo tak trzeba nazwać gruntowną modernizację istniejącej trasy. Po modernizacji z przeprawy będzie mogło korzystać w ciągu doby nawet ponad 150 pociągów towarowych i pociągi pasażerskie.

Inwestycja PKP PLK, warta 23 miliony złotych, zapewni najkrótsze połączenie kolejowe z Wrocławia do Lipska i Berlina. Most będzie przystosowany do jazdy pociągów z prędkością do 120 km/h po dwóch torach oraz wyposażony w nowe urządzenia automatyki i telekomunikacji, co zwiększy przepustowość i podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Nowa, żelbetonowa konstrukcja mostu pozwoli na prowadzenie ciężkich składów pociągów towarowych, o nacisku na oś do 221 kN. Długość starego, stalowego obiektu wynosiła 135,8 m, nowy zaś jest o 8 metrów dłuższy i o ponad metr wyższy od poprzednika. Budowa mostu nad Nysą Łużycką prowadzona jest równolegle z rozbudową i elektryfikacją linii Knappenrode – Horka – granica państwa, prowadzoną przez DB Netz AG.

Otwarcie nowej przeprawy to doskonała okazja do wzmocnienia i uatrakcyjnienia kolejowej oferty przewozowej na tej trasie. Dodatkowo, ze względu na przeprowadzoną modernizację znakomitej większości magistrali E30 od Górnego Śląska na zachód, pojawi się genialna możliwość uruchomienia ponownie dalekobieżnych pociągów międzynarodowych z południowej Polski do Niemiec. Szansa taka stoi zarówno przez Katowicami, jak i Krakowem, który do dyspozycji ma szybką protezę koniecpolską, a dzięki modernizacji linii w kierunku wschodniej granicy taki pociąg mógłby kursować nawet z Rzeszowa, zapewniając komfortową podróż wszystkim zainteresowanym. Czy PKP Intercity skorzysta z tej opcji?

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane