piątek, 21 października 2016

GDAŃSK: lepszy tramwaj na plażę w Stogach

Po zakończonym remoncie ulicy Nowotnej na gdańskich Stogach czas na nowe oblicze tamtejszej linii tramwajowej. Dziś otwarte zostały oferty w przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska, które obecnie jest w fatalnej kondycji. 

Inwestycja nosi nazwę "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – Etap IV a". W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną wszelkie prace, wraz z budową zaplecza socjalnego na obu pętlach, remont torów i sieci trakcyjnej, a nawet wprowadzenie tam Systemu Informacji Pasażerskiej. Prace odbywać się będą w trzech etapach:
  • ETAP 1: ulica Budzysza, od skrzyżowania Budzysza/Sucharskiego do skrzyżowania Budzysza/Skiby, razem ze skrzyżowaniem,
  • ETAP 2: ulica Stryjewskiego, od skrzyżowania z ulicą Skiby do skrzyżowania Nowotna/Krucza, razem z tym skrzyżowaniem (włącznie) oraz pętla Stogi Pasanil,
  • ETAP 3: od skrzyżowania Nowotna/Krucza do pętli Stogi Plaża.
Na pętlach tramwajowych pojawią się też ogólnodostępne toalety. Dzięki inwestycji wiele się w tym rejonie zmieni,bo do poprawki pójdą też skrzyżowania, chodniki i sygnalizacja świetlna. Oferta zostanie wybrana w oparciu o kryterium ceny (60%), doświadczenia zawodowego kierownika projektu bądź głównego projektanta (30%) oraz przedłużenia minimalnego okresu rękojmi (10%). Miasto planuje, że dokumentacja gotowa będzie 10 maja przyszłego roku. To kiedy zacznie się remont?

Termin rozpoczęcia prac uzależniony jest od pozyskania przez władze Gdańska środków unijnych z obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Miasto bardzo zależy na rozpoczęciu prac możliwie najszybciej, dlatego można być pewnym, że w przypadku przyznania pieniędzy Stogi zostaną rozkopane. W międzyczasie natomiast zakończono postępowanie przetargowe na remont samej ulicy Nowotnej, na odcinku od Kruczej do plaży. W ramach tej inwestycji wykonane zostaną miejsca postojowe wewnątrz pętli Stogi Plaża oraz rozbudowany zostanie istniejący parking. Pojawi się też nowy chodnik. Trwa weryfikacja ofert, a cały projekt ma być domknięty jeszcze przed Bożym Narodzeniem. 

fot. Artur Andrzej (CC BY-SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane