czwartek, 6 października 2016

HELSINKI: rozwój sieci tramwajowej w stolicy Finlandii

Stolica Finlandii, Helsinki, wzbogaci się o nową linię tramwajową. Trasa będzie miała 10 kilometrów długości i połączy miasto z wyspą Laajasalo, gdzie planuje się w najbliższym czasie intensywny rozwój zabudowy mieszkaniowej. Według przewidywań helsińskiego samorządu dzięki nowym osiedlom populacja miasta może wzrosnąć nawet o 15 tysięcy osób. 

Budowa nowej trasy będzie możliwa dzięki zatwierdzeniu do budowy nowego mostu Kruunuvuorensilta. Obiekt ma mieć długość około 1200 metrów, co uczyni go najdłuższym mostem w Finlandii i jednym z najdłuższych na świecie, po których poprowadzono zarówno torowisko tramwajowe, jak i ciągi piesze i rowerowe. Dotychczasowe przeprawy nie byłyby w stanie poradzić sobie z narastającym ruchem. Poza wspomnianym obiektem zbudowane mają zostać także dwa inne obiekty, ułatwiające poruszanie się między wyspą a centrum miasta. Planowana linia tramwajowa połączy centrum miasta z dzielnicą Yliskylä i przez dzielnice Hakaniemi, Nihti i wyspę Korkeasaari dotrze do Kruunuvuori. Średnio szacuje się, że z tramwajów może korzystać nawet 37 tysięcy osób na dobę. Nie będzie to jednak takie proste. Budowa nowych mostów wymagać będzie zamknięcia pobliskiej elektrowni, w celu zawieszenia kursów statków towarowych tamże. Nowa trasa powstanie więc około 2026 roku. Inwestycja ma pochłonąć około 260 milionów euro.

Jednak na tym nie koniec. W państwowej kasie zabezpieczone są już 84 miliony euro na rozpoczęcie projektu budowy międzymiastowej linii tramwajowej Raide - Jokeri z Helsinek do sąsiedniego miasta Espoo. Pieniądze będą wydatkowane w latach 2017 – 2020. Licząca 25 km międzymiastowa linia połączy dzielnice: Keilaniemi, Otaniemi i Leppävaara, z dzielnicami: Haaga, Pakila i Oulunkylä w północnej części Helsinek. Następnie linia będzie biegła na wschód - do Itäkeskus. Na nowej linii zostaną zlokalizowane 33 przystanki. Tramwaje zastąpią częściowo linię 550, najbardziej obciążoną w Helsinkach linię autobusową, która w szczycie kursuje nawet co 3 minuty i przewozi blisko 40 tysięcy pasażerów w ciągu doby. 

fot. International Railway Journal 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane