piątek, 7 października 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 48: linia kolejowa 291+292 Zábřeh na Moravě - Jeseník (Czechy)

Trasa kolejowa z Zabrzegu na Morawach do Jesenika w znakomitej części stanowi fragment linii kolejowej 292, prowadzącej do Krnova przez polskie Głuchołazy. Odcinek, którym dziś przyjdzie nam podróżować, liczy w sumie 63,3 kilometra, i właściwie w całości pozostanie niezelektryfikowany.

Wycieczkę rozpoczynamy na peronach stacji Zabrzeg na Morawach, leżącej w ciągu linii kolejowej 270, jednej z ważniejszych w Republice Czeskiej, łączącej Bohumin z Czeską Trzebową przez Ostrawę i Ołomuniec. Stamtąd wyruszamy na północ, linią kolejową 291, ale o niej innym razem.

Po nieco ponad 6 kilometrach pozostawiamy linię 291, a skład zjeżdża na linię 292 już w kierunku polskiej granicy. Tutaj jednotorowy szlak pozostaje już niezelektryfikowany. Odcinek od stacji Bludov do Hanuszowic, ważnej węzłowej stacji w czeskiej części Sudetów, uruchomiono 15 listopada 1873 roku. Odcinek od Głuchołaz do stacji Lipová Lázně pociągi zaczęły obsługiwać 26 lutego 1888 roku, natomiast brakujący fragment między Hanuszowicami a Lipową, o długości 31 kilometrów, uruchomiono w październiku 1888. Część trasy między Hanuszowicami a Jesenikiem, szczególnie w rejonie Horní Lipová, przebiega przez nierówny teren, skąd nazywana jest Śląskim Semmeringiem. Na stacji Horní Lipová zresztą znajduje się kolejowe Muzeum Śląskiego Semmeringu. Linia przebiega grzbietami pasma Wysokiego Jesionika, w tym przez Ramzowską Przełęcz, gdzie znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa, obsługująca ruch pociągów pospiesznych w całych Czechach. Ramzova, bo o tym przystanku mowa, znajduje się na wysokości 760 metrów n.p.m.

Cała podróż pociągiem pospiesznym zabiera nieco ponad półtorej godziny, osobowym - około 2 godziny. Cóż więc, zapraszam w drogę!


fot. Petr Jet (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane