środa, 19 października 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 166: Lipsk, linia 2

Tramwaje w Lipsku są wyjątkowe nie tylko z powodu objętości sieci torowisk, ale też z uwagi na ich nietypowy rozstaw. Podczas gdy w pozostałych niemieckich miastach tramwaje kursują po torach normalnych albo węższych, w Lipsku rozstaw szyn tramwajowych wynosi 1458 mm. Tak dla przypomnienia, jakby ktoś nie wiedział.

Początkowo w Lipsku działały trzy spółki tramwajowe, obsługujące ruch tramwajów elektrycznych. Linia 2 należała wówczas do Leipziger Elektrische Straßenbahn, i na dzień 1 sierpnia 1914 łączyła Schönefeld, Löbauer Straße (na trasie dzisiejszej linii 1) z Völkerschlachtdenkmal/Südfriedhof, kursując przez Königsplatz, Bayrischer Bahnhof i dworzec Stötteritz. Później kursowała z Plagwitz przez Hauptbahnhof z dzielnicą Sellerhausen. W historii niedawnej zapisała się trasa z Plagwitz do Lößnig, po której linia 2 kursowała do 26 maja 2001 roku, tylko w dni robocze. Obecnie tramwajowa "dwójka" łączy pętlę Grünau Süd z Naunhofer Straße. W godzinach szczytu kursy są wydłużone do krańca Meusdorf.  Linia przejeżdża między innymi przy Nowym Ratuszu, Dworcu Bawarskim (Bayerischer Bahnhof) i jako jedna z nielicznych omija główny dworzec kolejowy w mieście. Kursuje co 10 minut, obsługując 24 przystanki (w porze szczytowej 32). Czas przejazdu trasą podstawową wynosi 37-38 minut, natomiast w kursach do Meusdorf jest to około 46 minut.

Linia 2 spotykała się przez długie lata z odpływem pasażerów. Kursując początkowo do Lausen była coraz mniej opłacalna, dlatego też 9 października 2010 trasa uległa ograniczeniu. Miało na to wpływ wyludnianie się południowo-zachodnich blokowisk.



fot. Alex (www.bahnbilder.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane