wtorek, 4 października 2016

POLSKA: pierwsza w kraju świecąca ścieżka rowerowa pod Lidzbarkiem Warmińskim

Ostatnio w kraju pojawiła się bardzo ciekawa inwestycja, która ma szansę zrewolucjonizować rowerowe podróże. Jeśli oczywiście pomysł rozprzestrzeni się poza Warmię. Koło Lidzbarka Warmińskiego powstała bowiem pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa. Po zmroku niebieska nawierzchnia zaczyna emitować łagodne światło. Nie jest to nic nowego, bo podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem na świecie, jak choćby słynna już ścieżka w Eindhoven w Holandii.

O ile jednak holenderskie rozwiązanie oparte jest na świecących diodach, o tyle polski pomysł jawi się jako całkowicie rewolucyjny. Lidzbarska ścieżka bowiem świeci sama z siebie, wykorzystujując zjawisku luminescencji. Mówiąc precyzyjniej: w oparciu o pochłanianie promieniowania elektromagnetycznego w ciągu dnia następuje jego emisja nocą. Zjawisko to powoduje, że "obiekt" jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Zasadniczo za taki efekt odpowiada użyte kruszywo, które posiada właściwości do pochłaniania energii świetlnej i jej późniejszemu oddawaniu. Ścieżkę wybudował Strabag, na podstawie badań pruszkowskiego laboratorium TPA Sp. z o.o.. Nowa ścieżka będzie teraz bacznie obserwowana. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, będzie mogło być potencjalnie stosowane na szerszą skalę wszędzie tam, gdzie trudno o sztuczne światło po zmroku.

Pomysł ten ma jedno podstawowe zadanie: poprawę bezpieczeństwa poruszania się rowerem przy ograniczonej widoczności. Na razie jednak miejsce to ma szansę stać się jedną z lokalnych atrakcji turystycznych, jako pionierskie w kraju. Kto chętny na rower? Zapraszam w okolice Lidzbarka!

fot. TPA/Strabag

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane