niedziela, 16 października 2016

SŁOWENIA: Polska w lesie, a Słowenia ma już wspólny bilet

Podczas gdy w Polsce idea integracji taryfowej, na razie na samej tylko kolei, rodzi się w bólach i niewiele wskazuje na to, by cokolwiek szybko się zmieniło, w Słowenii już drugi miesiąc działa bilet zintegrowany, dzięki któremu na jednej karcie można poruszać się koleją, międzymiastowymi autobusami i komunikacją miejską w dwóch największych miastach kraju. Da się?

Wprowadzenie biletu poprzedził skomplikowany proces, trwający półtora roku. Rozwiązanie to zdecydowanie uprościło korzystanie z pasażerskiego transportu publicznego w Słowenii. Na razie działa bilet dla uczniów, studentów oraz dorosłych uczniów. Jednak rozbudowa systemu trwa i docelowo ma objąć wszystkie grupy podróżnych.

Za realizację projektu odpowiada specjalny podmiot, począwszy od technicznego wdrożenia systemu po bieżącego nim zarządzania w trakcie rozwoju i dalszej działalności. System nazywa się IPPT i bazuje na rozwiązaniach IT umożliwiających automatyczne pobieranie opłat za przejazdy i elektroniczne zarządzanie danymi znajdującymi się w systemie. Portal informacyjny umożliwia dodatkowo planowanie przejazdów, zapewnia pasażerom informacje o wykorzystaniu i działaniu systemu, punktach sprzedaży i dostępu do formularzy elektronicznych. Całość została sfinansowana przez Unię Europejską w 85%. 

A w Polsce cóż... Nieustające rozmowy, dywagacje i ustalanie stanowiska. Nic z tego jak na razie nie wynika. 

fot. Wikipedia

1 komentarz :

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane