wtorek, 4 października 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 94: Gdańsk Nowy Port

Podczas ostatniej wizyty w Trójmieście uświadomiłem sobie, że w tej dużej aglomeracji istnieją dwie linie kolejowe, które nie funkcjonują już w ruchu pasażerskim od lat, a przynajmniej nie w pierwotnym kształcie. Na dziś historia linii kolejowej między centrum Gdańska a Nowym Portem.

Linia kolejowa 249 została uruchomiona w 1867 roku, biorąc swój początek od nieczynnej obecnie stacji Gdańsk Brama Nizinna. Rozwój gdańskiego portu był uzależniony od połączenia go z ogólnoniemiecką siecią kolejową. 10 lipca 1865 rozpoczęto budowę jednotorowej linii kolejowej (z wieloma obiektami inżynieryjnymi i z pomocą saperów), do użytku została oddana 1 października 1867. W Śródmieściu został zbudowany nieistniejący obecnie dworzec Gdańsk Brama Wyżynna. Linia rozpoczyna się na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Główny. Biegnie razem z linią 250 i linią 202. Przed przystankiem SKM Gdańsk Politechnika linia skręca na północ. Przecina wiaduktem Węzeł Kliniczna. Kończy się na stacji Gdańsk Nowy Port.

Przed wybudowaniem w latach 70. Portu Północnego w Gdańsku, większość towarów była przeładowywana w Nowym Porcie. Linia 249 była więc kolejowym połączeniem z portem. Pracownicy portu dojeżdżali nią do pracy. Po zelektryfikowaniu w 1951, linia była wykorzystywana także jako trasa Szybkiej Kolei Miejskiej. W 2002 roku połączenie to zostało skrócone do Gdańska Brzeźna, a w 2005 zawieszone. Linia przegrała niestety z tramwajami, które kursowały częściej i zapewniały wygodniejszy dojazd do centrum Gdańska, a przede wszystkim - były tańsze.

Na okoliczność Euro 2012, podczas którego także w Gdańsku odbywały się mecze, przywrócono okazjonalny ruch pociągów SKM na tej linii, do stacji Gdańsk Stadion Expo, zlokalizowanym w pobliżu stadionu na Letnicy. Pociągi nadal są uruchamiane na mecze, jednak nie zatrzymują się jednak na żadnym innym przystanku.

Linia liczy niecałe 7 kilometrów. Odcinek Gdańsk Brzeźno - Gdańsk Nowy Port, o długości nieco ponad 700 metrów, został rozebrany w 2007 roku. Linia nie jest zbyt atrakcyjnie położona, ale mogła być w dalszym ciągu wykorzystana w miejskim ruchu. Przed zamknięciem na 18 par pociągów tylko cztery kursowały codziennie. Pozostałe połączenia funkcjonowały tylko w dni robocze.

fot. Iwloch (wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane