wtorek, 11 października 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 95: Gdynia Oksywie

Kolejną linią kolejową w Trójmieście, od lat pozbawioną obsługi pasażerskiej, jest konglomerat linii kolejowej 228 i łącznic, umożliwiających jazdę z kierunku Gdańska. Linia 228 ma długość niespełna 12 kilometrów i łączy Rumię z przystankiem w Gdyni Oksywiu, po drodze mijając duże dzielnice mieszkaniowe: Pogórze i Obłuże.

Brak jest precyzyjnych danych, informujących o otwarciu tej linii kolejowej. Wiadomo natomiast, że w pierwszej kolejności połączyła ona Rumię z gdyńskim Portem. Odcinek od stacji Gdynia Port do Oksywia, wraz z przystankami po drodze (Pogórze, Obłuże Leśne, Obłuże), uruchomiono prawdopodobnie w roku 1937. Nigdy nie przeprowadzono elektryfikacji trasy Port - Oksywie, natomiast w roku 1989 a i owszem, powieszono trakcję między Rumią a Portem w Gdyni. W tym samym czasie, w którym doszło do wydłużenia linii 228, powstała łącznica (linia 723) między Portem a Chylonią, umożliwiająca kursowanie pociągów z kierunku Gdyni Głównej. Ją także zelektryfikowano.

Linią kursowały m.in. składy z i do Kościerzyny. Przed kilkudziesięciu laty do Oksywia kursowały nawet składy SKM Trójmiasto. Tuż przed zamknięciem realizowane były 4 pary połączeń, dowożące rano do Oksywia i po południu, odwożące do domów. Trasę obsługiwały składy, najczęściej piętrowe, zaprzęgnięte w lokomotywy SU42 i SP42, a w okresie zimowym - SU46. W roku 1994 ruch pociągów pasażerskich został wstrzymany. I tak skończyła się era kolei pasażerskiej w północnej części Gdyni. Przystanki cóż, składały się z pojedynczych peronów. Tylko w Pogórzu i Oksywiu istniały po 2 perony.

fot. pojke22 (Wikimapia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane