wtorek, 25 października 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 97: Tworóg

To, że na Górnym Śląsku nie brakuje zamkniętych linii kolejowych, wiadomo nie od dzisiaj. Jest więc o czym pisać. Dziś zapraszam do Tworoga.

Linia kolejowa 144 łączy Tarnowskie Góry z Opolem Głównym przez Tworóg, Zawadzkie, Fosowskie i Ozimek. Linia została zbudowana przez Opolsko-Tarnogórską Spółkę Kolejową (Oppeln-Tarnowitzer Eisenbahn Gesellschaft) w celu obsługi znajdujących się nad Małą Panwią hut żelaza. Pierwszy odcinek o długości ponad 34 kilometrów z Tarnowskich Gór do Zawadzkich uruchomiono 12 lutego 1857 roku. W styczniu 1858 linia o długości ponad 75 kilometrów przejezdna była w całości. Od połowy lat 70. XX wieku w ciągu kilku lat zelektryfikowano linię. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu w grudniu 2011 roku pociągi przestały kursować między Tarnowskimi Górami a stacją Zawadzkie. Od 1 września 2016 województwo opolskie wznowiło połączenie między stacją Zawadzkie a Kielczą.
Poza tym do stacji Tworóg prowadziła także, rozebrana dziś linia 178 z Zabrza. Uruchomiona 7 października 1928 roku trasa miała za zadanie połączyć Śląsk z Opolszczyzną i dalej, stąd jej późniejsza rozbudowa. Na początku lat 80. linię 178 zelektryfikowano, by w roku 1994 ją... zamknąć. Po zawieszeniu ruchu towarowego w roku 1999 zwinięto trakcję, a ostatecznie latem roku 2003 całość rozebrano.

Na dworcu w Tworogu ruch tylko towarowy. Węglarki, zdawki, transporty złomu i drewna - tyle zostało z kolei w tym miejscu. W czasach niemieckich dworzec nosił nazwę Horneck. Składa się z jednego wyspowego peronu, w pobliżu którego stoi do dziś zapuszczony, acz ładny dworcowy budynek. Pojedyncza, stalowa wiata nad peronem także przetrwała zawieruchy. Kładka nad torami została zamknięta w roku 2013, a następnie, całkiem niedawno - rozebrana.

fot. andrzejkoza (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane