poniedziałek, 3 października 2016

WADOWICE: rozbiórka dawnego mostu kolejowego na drodze z Mucharza do Zagórza

Dziś rozpoczyna się rozbiórka mostu na drodze z Mucharza do Zagórza, bodaj ostatniego śladu po dawnej linii kolejowej z Wadowic do Skawiec, rozebranej ze względu na przyszłą budowę zbiornika Świnna Poręba który, choć kolej nie funkcjonuje tu od dziesięcioleci, nadal nie jest gotowy.

Historia mostu sięga 1899 roku, kiedy to połączono koleją Trzebinię, Wadowice i Skawce. Pierwotnie most miał budowę łukową, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku, w związku z planowaną elektryfikacją linii 103, przebudowano go na bardziej typowy kratownicowy. Elektryfikacji jednak nie było, a w 1988 roku w związku z wspomnianą budową zbiornika ruch kolejowy upadł i rozpoczęto rozbiórkę odcinka Wadowice - Skawce. Most przekształcono w drogowy, pokrywając trakt drewnianymi belkami. Most przez prawie 30 lat służył mieszkańcom Mucharza, Dąbrówki, Świnnej Poręby czy Stryszowa. Po powodzi w czerwcu 2014 most był uszkodzony. Wyremontowano go jednak za ponad 20 tysięcy złotych.

Zamknięcie mostu to spore utrudnienie dla okolicznych mieszkańców. Droga zastępcza dopiero się buduje i nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiona. Most ten to trochę symbol zarówno historii linii kolejowej 103, jak i niekończącej się budowy zbiornika.

fot. wadowiceonline.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane