wtorek, 11 października 2016

WARSZAWA: kompleksowy remont Dworca Zachodniego

Warszawski Dworzec Zachodni to  jeden ze stołecznych powodów do wstydu. Powstały w międzywojniu obiekt od lat wymaga pilnej modernizacji, jako jeden z najważniejszych punktów stolicy. O ile budynki dworcowe są już w porządku, o tyle kwestia peronów pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście ma się to niebawem zmienić.

W ramach kompleksowego zaplanowano przebudowę siedmiu istniejących peronów. Będą one wygodniejsze i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Powstanie nowy peron między Tunelową a peronem 7, a także przebudowane zostanie przejście pod torami stacji, skomunikowanie z planowaną pod Zachodnim linią tramwajową do Wilanowa. Zmiana układu torowego i kompleksowa modernizacja urządzeń sterowania ruchem wpłynie pozytywnie na przepustowość stacji, dzięki czemu do dyspozycji pasażerów będzie można udostępnić więcej połączeń w dobie. PKP PLK ogłosiły już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Właściwe prace budowlane zaplanowano na lata 2019-2021.

Przebudowa Dworca Zachodniego to jeden z elementów, wartego jakiś miliard złotych, projektu przebudowy linii średnicowej, wchodzącego w skład modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego, który boryka się z notorycznym brakiem dostatecznej przepustowości. Jest to chyba jeden z najważniejszych elementów projektu, jako że Warszawa Zachodnia może poszczycić się najlepszym wynikiem pod względem ruchu kolejowego - to aż 1030 składów na dobę, wliczając pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane