poniedziałek, 10 października 2016

WROCŁAW: miasto ogłasza Wrocławski Plan Tramwajowy

Ostatnio głośno we Wrocławiu o planowanej budowie nowych odcinków tras tramwajowych, których przygotowanie już trwa. Teraz stolca Dolnego Śląska zabłyśnie jeszcze mocniej. Wrocław ogłosił bowiem program dla rozwoju transportu tramwajowego. Plany są ambitne, a celem nadrzędnym jest maksymalna integracja z siecią kolejową. Pierwsza odsłona projektu zostanie teraz poddana dyskusji i konsultacjom społecznym.

Poza zaplanowanymi już inwestycjami, jak trasa na Nowy Dwór, przez Popowice i ulicę Hubską, doszły też trzy inne zadania do realizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Chodzi tu o przedłużenie linii nowodworskiej do stacji kolejowej na Rogowskiej, budowy trasy Sępolno - Swojczyce oraz Park Południowy - Ołtaszyn. Kluczowe dla Wrocławskiego Programu Tramwajowego są: rozbudowa sieci tramwajowej, zakup nowego taboru i budowa nowej zajezdni, działania promocyjne, stały układ linii tramwajowych i wspomniana już możliwie najściślejsza integracja z koleją miejską. Jeżeli uda się go zrealizować w całości, wówczas Wrocław wzbogaci się o nawet 70 kilometrów nowych tras tramwajowych w ciągu 20-30 lat. Do roku 2022 powstać ma 15 kilometrów torowisk.

Później, czyli po roku 2022, miasto przewiduje realizację tras do Psiego Pola, Jagodna, Maślic, Bartoszowic i Muchoboru Wielkiego. W ramach tzw. zadań obszarowych powstać mają nowe korytarze tramwajowe w centrum wraz z przebudową przystanków węzłowych, a także wspomniane zbliżenie tramwajów do kolei. W centrum miasta mają szanse powstać m.in. torowisko na Suchej czy drugi tor na Szewskiej, który usprawni i uatrakcyjni ruch tramwajów na Starym Mieście. W sumie planuje się przeprowadzić aż 40 inwestycji w rozbudowę sieci tramwajowej w całym Wrocławiu.

Jak zapowiadają władze miasta, wszelkie zmiany będą na bieżąco konsultowane z mieszkańcami miasta, zwłaszcza tymi najbardziej zainteresowanymi daną inwestycją.

fot. Wroclaw.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane