niedziela, 27 listopada 2016

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 5: Warszawa, linia 723

Tramwaje w polskich miastach już zostawiamy. Czas wrócić do przejażdżek autobusowych. W najbliższych tygodniach powozimy się po stolicy, która pod względem rozmiarów komunikacji autobusowej imponuje. Na rozgrzewkę Legionowo i linia 723.

Linia 723 jest, jak na Warszawę, stosunkowo świeża. W styczniu tego roku obchodziła dopiero 30. urodziny, ponieważ została uruchomiona dokładnie 11 stycznia 1986, w zamian za linię 803. Początkowo funkcjonowała jako linia przyspieszona podmiejska, której zwykłym odpowiednikiem była linia 703. Na początku łączyła pętlę Żerań FSO z pętlą na Mickiewicza w Legionowie. Po dwóch miesiącach, na liczne prośby mieszkańców Pragi, wydłużona została na Plac Hallera. 

Po ponad pięciu latach, 9 listopada 1991 roku, linia zmieniła swój charakter na zwykły, co wynikło z likwidacji linii 703. Przez kolejne lata nic się w jej kwestii nie zmieniało, aż do roku 2004, kiedy wycofano ją z centrum Pragi i ponownie terminować zaczęła na Żeraniu (w centrum zastąpiona przez tramwaje). 1 września 2007 roku trasa linii 723 została wydłużona do krańca PKP Legionowo-Przystanek. Z dniem 1 grudnia 2013 roku linię skierowano przez ulice Parkową i Jagiellońską do pętli w Legionowie zamiast Krakowską i Gdańską, w związku z nową organizacją ruchu na ulicy Krakowskiej.


fot. Pawel192 (warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane