piątek, 4 listopada 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 51: linia kolejowa 207 Toruń Wschodni - Grudziądz

Linia kolejowa 207 prowadzi ze stacji Toruń Wschodni do Malborka, po drodze mijając Chełmżę, Grudziądz i Kwidzyn. W całości ma ponad 133 kilometry długości, natomiast trasa, którą dzisiaj przejedziemy, liczy niespełna 58 kilometrów.

Pierwszym uruchomionym odcinkiem był 19-kilometrowy fragment z Torunia do Chełmży, gdzie ruch pociągów pasażerskich zaprowadzono 1 lipca 1882 roku. Od listopada tego samego roku pociągi zaczęły kursować już do Grudziądza. Latem 1883 roku przejezdna była już cała trasa aż do Malborka. Obecnie całą trasę obsługują pociągi Arriva RP, z wyjątkiem odcinka Kwidzyn - Malbork, gdzie królują składy Przewozów Regionalnych.

Linia jest jednotorowa i niezelektryfikowana. 1 lutego 2008 roku zawieszono kursowanie pociągów na odcinku Grudziądz – Kwidzyn z powodu złego stanu torowiska i konieczności wprowadzenia ograniczenia prędkości do 10 km/h. Rok później wznowiono kursy wraz z powierzeniem obsługi nowemu przewoźnikowi. W ostatnich latach przeprowadzono modernizację linii do Grudziądza, co pozwoliło podnieść prędkość na szlaku. Planowany jest także remont odcinka w kierunku Malborka.


fot. Transprojekt Gdański

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane