piątek, 11 listopada 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 52: linia 148+170 z Františkovy Lázně do Pilzna (Czechy)

Dziś wracamy do Czech, a dokładnie w zakamarki kraju karlowarskiego, gdzie rozpocznie się nasza kolejowa podróż liniami 148 i 170 z Franciszkowych Łaźni do jednego z większych czeskich miast, czyli Pilzna. Podróż to będzie nie byle jaka, bo w kabinie pepiczkowego Pendolino!

Historia linii kolejowej 148, prowadzącej z Chebu do Hranic w Czechach sięga połowy XIX. wieku, kiedy połączyła ona dzisiejsze Czechy i Niemcy przez Hranice właśnie. W 1865 wprowadzono pociągi na trasę Cheb - Asz, a 20 lat później aż do Hranic. W latach 1904-1906 zbudowano połączenie z Hranic do Adorfu, jednak ten odcinek trasy nie jest już użytkowany. Linia 148 ma teraz 44 kilometry długości, a sieć elektryczną posiada tylko na niespełna 7-kilometrowym fragmencie z Franciszkowych Łaźni do Chebu.

Linia 170 z kolei to z kolei jedna z najważniejszych dróg żelaznych w całej Czeskiej Republice. Łączy Beroun z Chebem, po drodze odwiedzając Pilzno. Ma w sumie 177 kilometrów długości i w przeważającej części jest dwutorowa. Linia została uruchomiona 14 lipca 1862 roku, na odcinku Praga - Pilzno, a więc wraz z dzisiejszą linią 171. Niemal 10 lat później, w styczniu 1872 roku, pociągi pojechały z Pilzna do Chebu. Ten ostatni odcinek zbudowany został w ramach Kolej Cesarza Franciszka Józefa, będąca połączeniem Wiednia z Chebem właśnie.

Cała trasa z Franciszkowych Łaźni do Pilzna liczy jakieś 113 kilometrów. Czas przejazdu? Poniżej półtorej godziny, licząc postoje na dworcach. Zapraszam zatem na wycieczkę.


fot. Duhy (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane