piątek, 18 listopada 2016

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 53: linia kolejowa 273 Wrocław - Zielona Góra (Polska)

Nadodrzanka, czyli linia kolejowa łącząca Wrocław ze Szczecinem, swoją historię rozpoczęła w drugiej połowie XIX wieku. Budowę linii prowadziło Towarzystwo Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej. Początkowo trasa zaczynała się w Legnicy, nie we Wrocławiu.

Pierwszy odcinek z Legnicy do Lubina otwarto w grudniu 1869 roku. W styczniu 1871 pociągi dotarły do Rudnej Gwizdanowa, a jesienią osiągnęły Czerwieńsk, po drodze mijając Zieloną Górę. W latach 1874-1877 dokończono całość budowy linii, aż do Szczecina. Dzisiejszy przebieg trasa zawdzięcza budowie połączenia Rudnej Gwizdanowa z Wrocławiem przez Wołów i Brzeg Dolny. Pierwotny odcinek z Rudnej do Legnicy nosi dziś numer 289 i stanowi osobną linię kolejową.

Po II wojnie światowej, z powodu zniszczonego mostu nad Regalicą pod koniec lat 40. wieku pociągi z Podjuch do Szczecina Głównego kursowały objazdem przez Zdroje i Dąbie, gdzie następowała zmiana czoła pociągu, a następnie trasą linii 351 przez Dziewoklicz. Przejazd między Podjuchami a dworcem głównym zajmował wówczas ok. 2 godzin. Poza tym zniszczone były jeszcze 2 mosty – przed Brzegiem Dolnym oraz między Czerwieńskiem a Nietkowicami.

Odcinek z Wrocławia Głównego do Zielonej Góry, którym dziś przyjdzie nam podróżować, liczy niemal 154 kilometry. Po drodze kilka ważnych stacji, jak np. Wołów, Głogów czy Nowa Sól.
Zapraszam na wycieczkę!(Youtube)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane