środa, 23 listopada 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 171: Lipsk, linia 9

Lipska "dziewiątka" pojawiła się na ulicach miasta 1 sierpnia 1914. Tak oznaczono trasę jednej z linii Leipziger Elektrische Straßenbahn. Kursowała wówczas między Feuerbachstraße a Reitzenhainer Straße. Do czasu II wojny światowej funkcjonowała jako połączenie Gohlis i Stötteritz. Później zniknęła na wiele lat.

Po reformie z 26 maja 2001 roku pojawiła się na trasie z Thekla - Markkleeberg-West, na której kursowała do 28 listopada 2015 roku. Tego dnia zamknięto wspomnianą trasę, likwidując tym samym ostatnie skrzyżowanie torowiska tramwajowego z kolejowym. Linie 9 została skierowana do dworca S-Bahn Connewitz przy Klemmstrasse. Codziennie wieczorem oraz w dni świąteczne linia kursuje w wersji skróconej do przystanku Connewitzer Kreuz, skąd kontynuuje jazdę jako linia 10 do pętli Lößnig.

Tramwaje linii 9 kursują bazowo co 10 minut. Na swojej trasie mijają 27 lub 28 przystanków, w zależności od kierunku, a czas przejazdu wynosi 42-43 minuty. Linia 9 jest ponadto jedyną, która w całości kursuje zachodnią częścią śródmiejskiego ringu.

W filmie poniżej zarejestrowano przejazd jeszcze poprzednią trasą: Thekla - Markkleeberg-West.


fot. Das-antiquarium (CC BY-SA 3.0, Wikipedia.de)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane