sobota, 5 listopada 2016

POLSKA: Solaris podbija Włochy dzięki InterUrbino 12

Dobrych kilka miesięcy temu bolechowski Solaris, nasza chluba pod względem produkcji autobusów, poinformował o zamówieniu na 300 międzymiastowych InterUrbino dla włoskiej firmy Cotral. Odbiorca funkcjonuje w środkowej części kraju, gdzie realizuje liczne przewozy lokalne. W opcji zamówienia jest też jego rozszerzenie o 20%, czyli dodatkowe 60 pojazdów. W sumie daje to 360 autobusów i jeżeli kontakt zostanie zrealizowany w takim kształcie, będzie to absolutny rekord i historyczne, pod względem wielkości, zlecenie dla polskiego producenta. 

Zamówione przez Cotral autobusy to 12-metrowe pojazdy z linii InterUrbino. Dostawy już się rozpoczęły. W sumie do końca tego roku do odbiorcy trafi 20% podstawowego zlecenia, czyli 60 autobusów. Dalsze dostarczane będą w kolejnych latach. Zlecenie na InterUrbino dla Włochów jest największym dotąd, jeśli chodzi o autobusy międzymiastowe. Ponadto sam fakt, że chodzi o włoski rynek, który od wielu lat jest jednym z najważniejszych w eksportowej działalności wielkopolskiego producenta, napawa optymizmem na przyszłość. Zamówione pojazdy napędzane są silnikami DAF MX-11 o mocy 240 kW. Spełniają one normę emisji spalin Euro 6. W każdym z nich dostępne będą 53 miejsca siedzące, system zapowiedzi głosowych, monitoring wnętrza i system liczenia pasażerów. Każdy z zamówionych autobusów wyposażony zostanie w wydajną klimatyzację oraz dobrze rozlokowane półki bagażowe i obszerne pokłady pod podłogą, służące do przewożenia większych bagaży. 

Dotąd największym zamówieniem dla Solarisa była dostawa 320 pojazdów do Aten. Włoski kontakt ma szansę zdetronizować greckiego odbiorcę, pod warunkiem, że zostanie rozszerzony o wspomniane 60 sztuk. Jak więc widać, Solaris intensywnie się rozwija i nic nie wskazuje na to, by ta optymalna tendencja miała się wkrótce odwrócić. Taki obrót spraw cieszy, jako że powoli Solaris staje się europejskim liderem w dostawach autobusów, zarówno miejskich, jak i międzymiastowych. Mimo korzystniejszej ceny standard wykonania nie odbiega, a często nawet przewyższa konkurencyjne pojazdy innych producentów.

fot. Lukas 3z (Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane