sobota, 26 listopada 2016

POZNAŃ: Moderus Gamma pokazał się światu

Poznański Modertrans, spółka-córka MPK Poznań, w piątek 18 listopada zaprezentował oczekiwany z dużą niecierpliwością w pełni niskopodłogowy tramwaj. Moderus Gamma poszerza więc flotę w ofercie producenta, z którym firma ma szansę nareszcie konkurować z innymi firmami na rynku. Dotąd bowiem pojazdy z Poznania były albo całkiem, albo częściowo wysokopodłogowe. Z powodzeniem jeżdżą już w Poznaniu, Elblągu, Szczecinie, Wrocławiu i aglomeracji śląskiej.

Moderus Gamma ma 32 metry długości. Zamiast zwykłych osi zastosowano niezależne zespoły jezdne, a także układ poziomujący, którego celem jest utrzymanie stałej wysokości podłogi, niezależnie od napełnienia. Pojazd posiada też kondensatory, magazynujące energię odzyskaną podczas hamowania. Jednorazowo może zabrać na pokład 244 pasażerów, w tym 63 na stałych miejscach siedzących oraz trzech rozkładanych fotelach. Wnętrze wyposażono w klimatyzację oraz ładowarki USB.

Tramwaj ten powstał w ramach programu Demonstrator+, organizowanego przez NCBiR i zakładającego wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej. Dzięki Moderusowi Gamma także Modertrans może wziąć udział w przetargu na dostawę tramwajów niskopodłogowych dla MPK Poznań. Wszakże warunkiem uczestnictwa w postępowaniu jest dostarczenie w ciągu ostatnich 3 lat co najmniej 15 częściowo bądź całkowicie niskopodłogowych tramwajów o długości przekraczającej 28 metrów. Modertrans się zatem łapie.

fot. UM Poznań

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane