wtorek, 15 listopada 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 99: Rozmierka

Rozmierka to niewielka wieś w gminie Strzelce Opolskie. Poza dworem i spichlerzem z początków XIX wieku, a wpisanych na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa nie wyróżnia jej nic. No, może poza linią kolejową 175, która przezeń przebiega.

Historia przedmiotowej linii sięga 15 listopada 1868 roku, kiedy to uruchomiono jednotorowy odcinek z Fosowskich do Kluczborka, łącząc tym samym linię ze Śląska w kierunku Opola z liniami w stronę Poznania i Wrocławia w Kluczborku właśnie. Dalsza rozbudowa linii to już początek XX wieku. Wówczas, 15 listopada 1912 roku, dokładnie 44 lata po pierwszym fragmencie, uruchomiono przewozy na odcinku Fosowskie – Strzelce Opolskie. Wówczas też powstała stacja w Rozmierce. Linię dokończono w latach 30. XX wieku, otwierając połączenie posterunku odgałęźnego Kłodnica ze Strzelcami Opolskimi. W pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku zelektryfikowano linię na odcinku Kluczbork - Fosowskie (1983) i Fosowskie - Strzelce Opolskie (1984). Ruch pasażerski zlikwidowano z dniem 23 czerwca 2000 roku, a już w trzy lata później znikać zaczęła sieć trakcyjna. Linię przeznaczono do rozbiórki i właściwie większość trasy pozbawiona jest obecnie szyn.

W Rozmierce zbudowano dwa perony i obszerną sekcję towarową, która przez lata służyła lokalnej cementowni. Jej zamknięcie niejako zabiło kolej w Rozmierce. Budynek dworca, starszy niż sama stacja, służy obecnie jako budynek mieszkalny. O Rozmierce zrobiło się głośno wiosną tego roku, kiedy to do zlokalizowanej tam fabryki Kronospan znów zaczęły kursować składy towarowe. W ostatnim rozkładzie jazdy przez Rozmierkę kursowały 4 pary pociągów w dobie.

fot. Tomasz Kaczmarek (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane