czwartek, 24 listopada 2016

UKRAINA: ruszył tramwaj na Sychów

Przed tygodniem, w czwartek 17 listopada, zgodnie z zapowiedziami uroczyście otwarta została nowa trasa tramwajowa we Lwowie, do dzielnicy Sychów. Trasa prowadzi wzdłuż Stusa i prospektu Czerwonej Kaliny do dzielnicy Sychów. Po trasie, między Kinem Dowżenki a placem Sobornym, kursuje nowo uruchomiona linia 8, do obsługi której skierowano dziesięć tramwajów – przede wszystkim nowe, niskopodłogowe Elektrony i zmodernizowane Tatry. Pierwszy tramwaj z centrum wyrusza o 6:10, a ostatni o 23:27. Z Sychowa pierwszy odjazd zaplanowano natomiast o 6:32, a ostatni o 23:48. Tramwaje kursują co 5-6 minut.

Do końca roku ma zostać oddany dalszy odcinek trasy, prowadzący wzdłuż prospektu Czerwonej Kaliny do krańca przy ulicy Wiernadskiego. Tutaj prace przedłużyły się z uwagi na opóźnioną likwidację bazaru Santa Barbara. Do obsługi trasy potrzeba będzie 13 wozów. Wtedy też zostaną wydłużone godziny kursowania – pierwszy tramwaj z Sychowa wyruszy o 6:11, a ostatni o 0:05. Czas przejazdu do centrum ma wynieść mniej niż 30 minut. Otwarta właśnie linia ma 5,4 kilometra długości. Stanowi ona przedłużenie linii do pętli Akademia Mystestw przy ulicy Święcickiego. Na pierwszym odcinku torowisko ułożono w jezdni, na wspólnym pasie z samochodami. Dopiero w ciągu prospektu Czerwonej Kaliny tramwaj jedzie po wydzielonym torowisku na długości około 3,2 kilometra. W ramach inwestycji powstały 24 platformy przystankowe, z czego 18 jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po drodze znalazły się trzy pętle pośrednie: na skrzyżowaniu Stusa i Święcickiego, Czerwonej Kaliny i Uhorskiej oraz Czerwonej Kaliny i Sychowskiej. 

Na tym jednak nie koniec. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 200 mln euro na projekty komunikacyjne w ponad 10 miastach. Lwów otrzymał 39 mln euro, z czego niemal połowa środków przeznaczona zostanie na transport tramwajowy i trolejbusowy. W latach 2017-2020 powstać mają dwie linie trolejbusowe – od Stryjskiej przez Chutorówki do centrum handlowego Szuwar (2,2 km) oraz od dworca autobusowego przy Stryjskiej do centrum handlowego King Cross Leopolis (3,4 km). Oprócz tego zostaną wyremontowane tory w na ulicy Szewczenki na odcinku od Chorwackiej do Kowcza, na placu Iwana Franki i ulicy Witowskiego, a także ulicy Bandery. Miasto zakupi dziewięć tramwajów i 50 autobusów. Poza tym planuje się, tym razem ze środków EBOiR, budowę linii tramwajowej od krańca przy ulicy Wiernadskiego na Sychowie do dworca autobusowego na skrzyżowaniu Stryjskiej i Wiernadskiego. W dalszej kolejności tramwaj miałby pojechać Stryjską, Truskawiecką do niedokończonego wiaduktu tramwajowego na Księżnej Olgi. Przy wsparciu EBOiR przewiduje się także zakup 35 trolejbusów i 65 autobusów, wprowadzenie elektronicznego systemu opłat oraz remont zajezdni trolejbusowej i tramwajowej.

fot. Transport Publiczny

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane