niedziela, 4 grudnia 2016

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 6: Warszawa, linia 123

Oglądanie filmów z rodzaju, jakie tutaj znajdziecie, jest nie tylko okazją do uczynienia zadość swoim wariactwom, ale też do przyjrzenia się, ile zmian dokonało się wokół nas choćby w ciągu kilku ostatnich lat. Przy okazji przejazdu linią 123, który będzie dziś, zobaczycie więc, jak zmieniła się Warszawa, a przynajmniej jej prawobrzeżna część.

Linia 123 ma najbliżej siebie zlokalizowane krańcówki - obie pod Dworcem Wschodnim. Autobusy jednak obsługują Saską Kępę, Gocław i Grochów. Trasa liczy dobre kilkanaście kilometrów, a czas jazdy dochodzi do 50-51 minut. Linię uruchomiono 22 lipca 1949 roku na trasie od skrzyżowania Jagiellońskiej i Wójcika przez Targową, Ząbkowską, Radzymińską, Naczelnikowską i Księcia Ziemowita do Klementowickiej, a od sierpnia na Bukowiecką. 30 października 1950 roku jej praski kraniec przeniesiono na skrzyżowanie Targowej i Białostockiej, 4 marca 1953 roku na Dworzec Wileński, a 19 grudnia 1956 roku linia przez Targową, 11 Listopada, Inżynierską, Ratuszową i al. Stalingradzką na Plac Leńskiego. W kolejnych latach linia 123 linia przechodziła drobne korekty trasy na Pradze, a w 1960 roku została po raz kolejny przedłużona na Elsnerowie, docierając do pętli Jesiotrowa. Taka trasa z drobnymi zmianami i korektami przebiegu na Pradze dotrwała do 8 lipca 1978 roku. Wówczas linię zlikwidowano, łącząc ją w jedną z linią 170, co dało relację Powązki – Radzymińska.

Ponownie linię uruchomiono 5 października 1980 roku, na trasie z Wiatracznej przez Grochowską, Zamieniecką, Fieldorfa, Abrahama i Bora-Komorowskiego na Gocław. W 1981 roku linia została wydłużona na zachód na Afrykańską, a w 1983 na Zwycięzców. W 1985 roku przebieg linii został wydłużony od Grochowskiej przez Wiatraczną, Chrzanowskiego, Mińską i Żupniczą na pętlę przy Lubelskiej, po południowej stronie Warszawy Wschodniej. Wyprostowano też jej trasę na terenie osiedla Gocław. Od 24 lutego 1990 roku linia zaczęła wykonywać kursy na wydłużonej trasie, z Saskiej Kępy przez Zwycięzców, Francuską, al. Zieleniecką i Targową na dworzec autobusowy przy Kijowskiej, pod głównym budynkiem Dworca Wschodniego. Już w 1991 roku linię wycofano z Francuskiej i skierowano na Saską. Trasa ta bez większych zmian dotrwała do 1 września 2000 roku, kiedy skierowano ją przez Meissnera na Gocławiu. W roku 2007 z kolei, dokładnie na początku września, wprowadzono trasę prowadzącą przez Jugosłowiańską, co uczyniło z niej linię obwodową dla osiedla Gocław. Od tej pory linia 123 kursuje bez zmian.


fot. Twoja Praga

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane