sobota, 3 grudnia 2016

KATOWICE: rozkładowe zmiany w Kolejach Śląskich od 11 grudnia

Lepsze połączenia do Bytomia i Tarnowskich Gór, przyspieszony pociąg studencki z Cieszyna do Katowic, dodatkowe połączenia z Czechami i więcej pociągów z Katowic do Gliwic – to tylko niektóre z pozytywów w nowym rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. W nowym rozkładzie jazdy pociągi Kolei Śląskich przejadą prawie 6,7 milionów kilometrów. Oznacza to wzrost pracy eksploatacyjnej o ponad 3% i poprawę jakości oferty przewoźnika. Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać 11 grudnia.

W nowym rozkładzie jazdy wprowadzono udogodnienia na niemal wszystkich liniach.Od nowego rozkładu jazdy pomiędzy godziną 7 a 8 rano z Bytomia i Chorzowa do Katowic zaplanowano trzy pociągi w takcie co około 30 minut, dzięki czemu mieszkańcy tych miast będą mogli dotrzeć do pracy i szkół. Również pociągi w popołudniowym szczycie komunikacyjnym zostały zaplanowane tak, aby umożliwić wygodny powrót do domu. Średni czas przejazdu pociągiem z Bytomia do Katowic skróci się do około 24 minut. Od 11 grudnia zaplanowano także nowe bezpośrednie połączenia z Oświęcimia do Bytomia, Tarnowskich Gór i Lublińca. Skróceniu ulegnie czas przejazdu z Katowic do Oświęcimia – wyniesie średnio około 50 minut.

Z powodu ograniczonej przepustowości linii S1 (Częstochowa – Gliwice) i linii S4 (Sosnowiec Główny – Tychy Lodowisko) oraz konieczności ustępowania pierwszeństwa pociągom dalekobieżnym, trudno jest (a nierzadko jest to niemożliwe) wprowadzać dodatkowe połączenia na tych relacjach. Niemniej jednak na obydwu trasach wprowadzono pewne zmiany, które powinny ucieszyć mieszkańców miejscowości zlokalizowanych wzdłuż tych linii. Dwa połączenia z Tychów Lodowiska zostaną wydłużone – jedno do Częstochowy, a drugie do Gliwic, dzięki czemu będzie można przejechać całą trasę bez przesiadki w Katowicach. Ponadto dzięki dodaniu dwóch bezpośrednich pociągów z Katowic do Gliwic częstotliwość połączeń na linii S1 w popołudniowym szczycie komunikacyjnym wzrośnie z 2 do 3 pociągów na godzinę. Dodany zostanie także poranny przyspieszony pociąg z Częstochowy (odjazd o 8:19) do Katowic (przyjazd o 9:28).

Na trasie do Żywca wydłużona zostanie trasa pociągów w dni wolne od pracy. Pasażerowie jadący do Zwardonia i Żywca zyskają po jednym dodatkowym pociągu. Będzie także kursował pociąg z Żywca do Katowic przyjeżdżający po godzinie 11:00. Zrezygnowano natomiast z uruchamiania pociągu o godzinie 4 rano z Bielska-Białej do Zwardonia, ze względu na bardzo niską frekwencję wśród podróżnych. Koleje Śląskie starały się dopasować pociągi do osób dojeżdżających na najważniejsze godziny rozpoczęcia pracy, w tym 3-zmianowe, zarówno w Katowicach, jak i w Bielsku-Białej.

W porównaniu z obecnym rozkładem jazdy liczba połączeń na trasie Rybnik – Chałupki i Chałupki – Bohumin zwiększy się o 2 pary. Dzięki wcześniejszemu połączeniu z Katowic do Bohumina oraz współpracy Kolei Śląskich z Kolejami Czeskimi w ciągu jednego dnia będzie można się wybrać np. we dwie osoby już za około 170 zł (przejazd tam i z powrotem dla dwóch osób) na wycieczkę do Pragi mając ok. 7 godzin na zwiedzanie. Z myślą o studentach uczących się w Cieszynie i Katowicach zostanie uruchomiony bezpośredni i przyspieszony pociąg na trasie Katowice – Cieszyn, który będzie kursował w niedzielne popołudnia oraz dni kończące długie weekendy. Dzięki temu studiujący w Cieszynie oraz mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego studiujący w Katowicach będą mieli możliwość powrotu po weekendzie spędzonym w domu. W pozostałe dni zaplanowane są połączenia z dobrze skomunikowaną przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach.

fot. Patryk Farana (mat. prasowe Koleje Śląskie)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane