środa, 21 grudnia 2016

KATOWICE: Tramwaje Śląskie przerobiły Helmuta na Janusza...

No i masz babo placek. Albo raczej: tramwaj. Kiedy wszyscy w tym kraju myśleli już, że po warszawsko-krakowskich zajściach estetycznych względem taboru tramwajowego nic strasznego nie może się już wydarzyć, Tramwaje Śląskie upadły na głowę z takiej wysokości, że kręgosłup wbił się w Mozambik z siłą wodospadu. Otóż wspomniane Tramwaje Śląskie zmodernizowały właśnie dwukierunkowy niemiecki wagon Duewag Pt 8, popularnie zwany Helmutem. Na razie tylko jeden, ale aż strach pomyśleć co się stanie, kiedy spółka zdecyduje się w podobny sposób upiększyć kolejne pojazdy tej serii...

Internet wrze. Drwiny pod adresem Janusza, bo tak "ochrzczony" został nieformalnie nowy potworek, zdają się nie mieć końca. Jak można bowiem przetwarzać świetnie funkcjonujący stylistycznie pojazd w coś, co przypomina dziecko z wodogłowiem (bez obrazy dla nikogo)? Stare niemieckie tramwaje mają do to siebie, że ich stylistyka jest bardzo harmonijna, wyważona i doprawdy trudno wymyślić tutaj coś nowego. Cóż, wydaje się jednak, że koniecznie trzeba. Nie rozumiem jednak o co chodzi z tym zamiłowaniem do plastikowych ścian czołowych? Swego czasu podobną tragedię zafundowano całej serii pociągów EN57, które w ten sposób stały się SPOTami. Potem jakoś z tego wybrnięto, stosując już nieco zmienione moduły. Tymczasem GOP ma tramwaj z wodogłowiem. Już nie wystarczył niewypał w postaci ŚKUP?

Oczywiście sama idea modernizacji wagonu nie była zła, bo chodziło przede wszystkim o dołożenie niskopodłogowego członu. Z tym, że na tym de facto powinno się to było zakończyć, ale widocznie było to z nieodgadnionych przyczyn niemożliwe. W międzyczasie przerobiono wagon na jednokierunkowy. Żeby było śmieszniej, prezes Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada zapowiada konkurs na imię dla "nowego" Helmuta. Nieśmiało proponuję: Pasztet.

To się w głowie nie mieści, że trzeba robić takie potwory za duże pieniądze. Czy my w tym kraju aspirujemy do roli drugiej Francji, gdzie co jeden tramwaj to bardziej straszy w nocy? Mam nadzieję, że Tramwaje Śląskie mocno przemyślą kwestię tego, jak powinny wyglądać kolejne zmodernizowane Pt 8, choćby na podstawie reakcji na pierwszego rodzynka...

Tymczasem już teraz internauci kpią z wyglądu tramwaju. - Mieliśmy Helmuta, a mamy Janusza - komentują nowy wygląd kabiny pociągu. Andrzej Zowada dyplomatycznie zapowiada, że tak jak ostatnio również w tym przypadku zostanie zorganizowany plebiscyt na imię dla tramwaju. Spółka nie wyklucza też modernizacja pozostałych Helmutów.

fot. Tramwaje Śląskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane